23 Aralık Cumartesi gecesi meydana gelen olayda, doktor Mertcan Yazıcı, hastanın muayenesi sırasında Muhammet Eren Ş. ve Burak Ş. adlı şahısların saldırısına maruz kaldı. Sağlık çalışanları, yaşanan şiddet olayını protesto etmek amacıyla 'beyaz kod' vererek hastane polisi ve güvenlik personelini olay yerine çağırdı. İki saldırgan gözaltına alınırken, doktor Yazıcı yüzü kanlar içinde tedavi altına alındı.

Güvenlik kamerası görüntülerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, saldırının vahameti net bir şekilde görülebildi. Muhammet Eren Ş. ve Burak Ş., 'beyaz kod yönetmeliği' gereğince ifadelerinin alınmasına gerek duyulmadan savcılığa sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan Muhammet Eren Ş. tutuklanarak cezaevine gönderilirken, Burak Ş. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Doktor Mertcan Yazıcı'nın babası, protesto sırasında yaptığı açıklamada adalet talep ederek, "Bu çocuklar kolay yetişmiyor" dedi. Sağlık çalışanları, şiddetin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, benzer olayların önlenmesi için caydırıcı önlemlerin alınmasını talep etti.

'SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN'

TABİP-SEN Şişli Şubesi öncülüğünde bir araya gelen sağlık çalışanları ve darbedilen doktorun babası Nevzat Yazıcı, yaşanan olaya tepki gösterdi. 'Sağlıkta şiddet sona ersin', 'şiddet varsa biz yokuz' yazılı pankart açan sağlık çalışanları hastane önünde basın açıklaması yaptı.

'BEN BUNU DEFALARCA YAŞADIM'

Grup adına basın açıklamasını okuyan Dr. Sedat Feyzoğlu, şöyle konuştu:

"Düşünün ki, siz bir insanın derdiyle dertlenmişsiniz. Ona hizmet vermeye çalışıyorsunuz. Yanında birisi geliyor, hastanın yakını veya değil. Bir anlık kızgınlıkla size saldırıyor ve öldüresiye saldırıyor. Yani bir sınırı da yok artık bu işin, basit bir tartışma değil. Ben bunu defalarca yaşadım. Belki şansım yaver gitti. Mertcan arkadaşımın şansı yaver gitmemiş. Ben hafta sonu bu olayı öğrendim ve 2 gündür de bunun duygusal yüküyle de uğraşıyoruz. Bunun çözümü belki de yok bilmiyorum, ama olduğunu ümit ediyoruz. İlgili kurumların bu konuda alacakları güvenlik önlemleri en başta geliyor. Milyonlarca insan, bu büyükşehirde yaşıyoruz.

'SAĞLIK HİZMETİ SUNULDUĞUNU UNUTMAYIN'

Bakan Koca: "27 Bin Yeni Çalışma Arkadaşımız Bize Güç Verecek" Bakan Koca: "27 Bin Yeni Çalışma Arkadaşımız Bize Güç Verecek"

Biz burada konuşurken, halkımızla mücadele etmiyoruz. Kendimizi de içinde gördüğümüz, halkımızla bazı sorumsuzların ortaya çıkardığı veya bazı sorumluların kendi görevlerini tam yerine getirmediği için ortaya çıkardığı magandalıkla, halkımızla birlikte mücadele etmek istiyoruz. Buraya gelirken veya herhangi bir başka hastaneye giderken, lütfen orada sağlık hizmeti sunulduğunu ve huzurlu, rahat bir ortamda bunun ancak sunulabileceğini unutmayın artık. Mertcan arkadaşımız ölümden döndü. Şu an sağlık durumu iyi diyoruz ama, belki ölmüş olabilirdi. Belki dün biz cenazesinde olabilirdik. Allah hayırlı ömür versin, bundan sonra mesleğine nasıl devam edebilir onu da bilmiyorum. Biraz ümitsiziz ama inşallah çözülür."

'KAÇ GÜNDÜR HASTANEDE GECE GÜNDÜZ BEKLİYORUM'

Saldırıya uğrayan doktorun babası Nevzat Yazıcı ise şu ifadeleri kullandı:

"Ben darp edilen doktorun babasıyım. Ben, bu çocuklarımı kolay yetiştirmedim. Şehir terörüne ya da şehir eşkıyalarına bu olaylara maruz kalmasını istemiyorum. Bu çocukları ben ülkesine faydalı olsun, milletine hizmet versin diye yetiştirdim. Zor şartlarda yetiştirdim. Böyle bir olaya maruz kaldılar, çok üzücü. Biz bunları televizyonda görüyorduk. Bu şartlarda okuyan bu çocuklar, vatanına milletine hizmet verecek bu çocuklar, şehir eşkıyaları tarafından bu kadar az bir cezayla herkes bu darbı yapabilir. Demek ki onlarda bu cezayı caydırıcı görmüyor.

'GEREKLİ DÜZENLEMEYİ YAPIN'

Ben adalet istiyorum. Cumhurbaşkanıma sesleniyorum. Sağlık Bakanı'na sesleniyorum. Sadece adalet istiyorum. Bu çocuklar kolay yetişmiyor, onun için yasalarımızda gerekli düzenlemeyi yapmalarını rica ediyorum. Bir sağlık çalışanı, darba uğramış bir doktorun babası olarak canım yanıyor. Ben kaç gündür hastanede gece gündüz bekliyorum. Yoğun bakımda kaldı oğlum, biz burada süründük."

'KARŞI TARAFIN VERDİĞİ BAZI İFADELER VAR, HEPSİ YALAN'

Sosyal medyada çıkan paylaşımlara değinen Yazıcı; "Sosyal medyada karşı tarafın verdiği bazı ifadeler var, hepsi yalan. Şimdi oğlum ifadesini verecek, şahitler var. 'Saçımı tuttu' gibi ifadeler veriyorlar. Bunlar çok ayıp, çirkin şeyler. Yanında kardeşleri vardı ve abisi tutup kafa attı. Adalet istiyorum ben adalet. Bu şehir eşkıyaları bu işi bu kadar kolay yapmasınlar. Caydırıcı önlem istiyorum" söyledi.

Editör: Serap