Kamu işçilerinin merakla beklediği toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı ve sonuçlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Yapılan anlaşma ile ücretlerde yüzde 45 zam yapıldı ve en düşük ücret 15 bin TL seviyesine çıkarıldı.

Erdoğan ayrıca, başka iş primi ödemesi bulunmayan işçilere yüzde 4 ila yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulaması getirildiğini, fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70'lik artışa gidildiğini belirtti.

Bu kararla birlikte, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin maaşlarına önemli bir artış sağlanacak. Yapılan zammın yanı sıra, prim ödemelerinde ve fazla çalışma ücretlerindeki artışlar da işçilerin gelirlerini olumlu yönde etkileyecek.

ASGARİ ÜCRET, MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI AÇIKLAMASI

“Tüm vatandaşlarımızın gelirini artırarak refah seviyesini yükseltecek yeni düzenlemelerde yapacağız” da diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

Asgari ücret artışından memur ve emekli maaş zammına bu konuda yılbaşında gerçekleştirdiğimiz çalışmaların devamını getireceğiz. Temmuz ayı için bu doğrultuda enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Bilhassa memurlarımız müsterih olsunlar. Onların haklarını teslim etmek ayrıca bizim boynumuzun borcudur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zam oranını açıkladığı konuşmasında şunları kaydetti;

Asgari ücret artışından memur ve emekli maaş zammına çalışmaların devamının geleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temmuzda enflasyon farkı ve refah payına dayanan hazırlıklarımız var." açıklamasında bulundu.Bu çerçevede enflasyonun ve hayat pahalılığının yol açtığı sıkıntılara karşı tüm vatandaşlarımızın gelirini artırarak refah seviyesini yükseltecek yeni düzenlemeler de yapacağız. Asgari ücret artışından memur ve emekli maaş zammına bu konuda yılbaşında gerçekleştirdiğimiz çalışmaların devamını getireceğiz. Temmuz ayı için bu doğrultuda enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Bilhassa memurlarımız müsterih olsunlar onların haklarını teslim etmek ayrıca bizim boynumuzun borcudur. Milletimiz şundan emin olsun, kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Şu ana kadar da ezdirmedik. Kimseyi gördüğünden geri koymayacağız. Tam tersine hep daha ileriye taşıyacağız. Ülkemizin bugüne kadar tüm eksiklerini nasıl biz giderdiysek, milletimizin tüm ihtiyaçlarını nasıl biz karşıladıysak inşallah bugünkü sıkıntıları çözmek de bize nasip olacak.

Editör: Güler Sağlam