Yılmaz, Afyonkarahisar ziyareti sırasında iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cevdet Yılmaz, Eylül ayında Orta Vadeli Programı (OVP) sunacaklarını ve Ekim ayında 12. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gündeme getireceklerini ifade etti.

OVP'nin üç ana noktasından bahseden Yılmaz, para politikasının ana çerçevesinin OVP içerisinde yer alacağını, bununla ilgili detayların Merkez Bankası'nı ilgilendirdiğini belirtti. Ayrıca, maliye politikasının da detaylı bir şekilde OVP içerisinde ele alınacağını söyledi.

Yılmaz, maliye politikasına ilişkin temel prensibin, depremden kaynaklanan özel harcamalar dışında bütçe açığının milli gelire oranını Avrupa Birliği standartlarına uygun bir şekilde kontrol altında tutmak olduğunu vurguladı.

Gelir ve harcama politikalarını dengeleyerek kamunun bütçesini disiplin altında ve uygun şartlar altında yönetmeyi hedeflediklerini belirtti. Bu detayların OVP içerisinde kurum kurum tavanlarıyla birlikte üç yıllık bir perspektifte yer alacağını da ekledi.

Tüm kesimlerle istişare

Diğer taraftan yapısal reformlar çok çok önemli. Biz, işte bu istişare toplantılarını bu yüzden yapıyoruz doğrusu. İş dünyasıyla, bugüne kadar işveren kesimiyle, sendikalarla, emek kesimiyle gerek memur sendikalarıyla gerek işçi sendikalarıyla görüşmelerimiz oldu. Yine TOBB'la bütün illerimizden gelen odalarla, borsalarla istişarelerimiz oldu. Yerelde yaptığımız Afyonkarahisar ve Diyarbakır'da, başka illerimizde yerel düzeyde de istişare toplantılarımız oldu. Pazartesi de tarım kesimiyle ilgili yine bir istişare toplantımız var. Bütün buralardan gelen fikirleri süzerek yapısal reform gündemimizi oluşturuyoruz."

'Ekonominin düşmanı belirsizlik'

OVP ile öngörülebilirliği sağlamayı amaçladıklarını, ekonominin düşmanının belirsizlik olduğunu vurgulayan Yılmaz, siyasi belirsizliklerin mayıs seçimleriyle ortadan kalktığını, OVP ile teknik anlamda da öngörülebilirliği güçlendiren bir çerçeveye sahip olacaklarını kaydetti.

Yılmaz, bu çerçevede bir taraftan yatırım, istihdam, üretim, ihracat çerçevesinde kalkınma sürecini devam ettireceklerini, diğer taraftan da özellikle enflasyonla mücadeleyi kararlı şekilde sürdürerek istikrar içinde büyüyen Türkiye hedefini gerçekleştireceklerini söyledi.

Yılmaz, açıklamasının sonunda,

Orta vadede tek haneli enflasyona gitmeyi öngörüyoruz. Bunun politikalarını adım adım Orta Vadeli Program'da görme imkanı olacak.

dedi.

Kaynak : Dünya Gazetesi