Cevdet Yılmaz, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda yaptığı konuşmada, cari açığın düşürülmesine yönelik hedeflerini öne çıkardı. Kamuda tasarrufun artırılması amacıyla alınan önlemlere de dikkat çekti ve Merkez Bankası'nın faiz kararını olumlu bir adım olarak nitelendirdi.

Yılmaz'ın konuşmasından önemli başlıklar şu şekildedir:

2023 yılının ilk çeyreğinde, deprem felaketine rağmen Türkiye ekonomisi %4 büyüme kaydetti. 2023 Haziran ayında toplam istihdam bir önceki yılın aynı dönemine göre 265 bin kişi artarak 31,7 milyon kişiye yükseldi. Temmuz 2023'te ihracatımız, 2022 Temmuz'una göre %8,4 artarak 20,1 milyar doları aştı. Bu, tarihin en yüksek temmuz ayı ihracat değerine işaret etmektedir. İhracatın kapsamını genişletmeyi ve pazar çeşitliliği bağlamında daha fazla uzak ülkeye odaklanmayı önemli görüyoruz.

OTOMOBİL SATIŞLARINDA ARTIŞ

Otomobil satışları 2023 yılının temmuz ayında gücünü korumuş ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 109,4 artmıştır.

KAMUDA TASARRUF VURGUSU

Cari açığı düşüreceğiz. Kamu ve özelde kaynakları doğru kullanacağız. Deprem harcamaları dışındaki kamu harcamalarını rasyonalize edecek ve kamu tasarruflarını artıracak tedbirler üzerinde çalışıyoruz. Hedefimiz verimliliği artırmak.

"MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI OLUMLU"

Enflasyonun orta vadede tek haneye düşürülmesi amacıyla kademeli parasal sıkılaşmayı desteklemek üzere enflasyon hedefi ile uyumlu gelirler politikası uyguluyoruz. Para politikası çerçevesinde miktarsal sıkılaştırmada bariz farklı uygulama yapılmaktadır. Merkez Bankası'nın faiz kararı olumlu.