Yılmaz, "TÜFE, haziran ayında piyasa beklentilerinin altında %1,64 oranında artmıştır. Aylık enflasyonun artış hızının yavaşlamasıyla birlikte yıllık enflasyon bir önceki aya kıyasla 3,8 puan azalarak %71,60 düzeyine gerilemiştir" dedi.

Çekirdek Enflasyonda Gerileme

Yılmaz, açıklamasında çekirdek enflasyon göstergelerindeki gerilemenin de fiyat artış eğiliminin zayıfladığını gösterdiğini belirtti. "Enflasyonun ana eğilimini yansıtan çekirdek enflasyon göstergelerindeki gerileme de fiyatlardaki artış eğiliminin zayıfladığını göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Enflasyonla Mücadelede Kararlıyız

Yılmaz, enflasyonla mücadelede temel hedeflerinin vatandaşın öncelikli meselesi olan enflasyonu asgari seviyeye düşürmek olduğunu vurguladı. "Enflasyonda düşüşle ekonomide öngörülebilirlik sağlanacağı gibi gelir dağılımı da olumlu yönde gelişecektir. Bu hedef doğrultusunda enflasyonla mücadelede uyguladığımız para ve maliye politikaları sayesinde dezenflasyon sürecine girmiş bulunuyoruz" dedi.

Kamuda Yeni Dönem: Tasarruf Tedbirleri Beştepe'den Takip Edilecek! Kamuda Yeni Dönem: Tasarruf Tedbirleri Beştepe'den Takip Edilecek!

Ekonomik Hedeflere Değindi

Yılmaz, enflasyonla mücadele sürecinde büyüme, istihdam ve ihracat hedeflerini de gözetmeye devam edeceklerini belirtti. "Yapısal reformlarla desteklediğimiz enflasyonla mücadele sürecinde büyüme, istihdam ve ihracat hedeflerimizi de gözetmeye devam edeceğiz" dedi.

2026'da tek haneli enflasyon hedefliyoruz

Kararlılıkla uygulanan ekonomik program ve güçlü siyasi irade sayesinde yılın ikinci yarısında enflasyondaki azalmanın hızlanarak süreceğini belirten Yılmaz, "2026 yılında ise enflasyon oranını tekrar tek haneli seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz" dedi.