Öğretmenlerin büyük bir heyecan ve memnuniyetle karşıladığı bu gelişme, uzun süredir devam eden taleplerin karşılanması anlamına geliyor.

Öğretmenlere 16 Haziran itibariyle zorunlu hizmet affı geldi

Milli Eğitim Bakanlığı, uzun süredir beklenen zorunlu hizmet affı konusunda adımlarını attı. Bakan Yusuf Tekin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği öğretmen odaları ziyaretlerinde öğretmenlerin zorunlu hizmet affı taleplerine kulak veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili talimatları vererek duyarsız kalmadı.

İşte o açıklama:

ogretmen-zorunlu-hizmet

Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN Öğretmenlerin yıllardır beklediği zorunlu hizmet affı için müjdeli haberi ve Pictes öğretmenlerine dair müjdeli haberi Twitter hesabından paylaştı.

Bakan Yusuf Tekin'in o mesajı

1. Müjde) Öğretmenler Odası sohbetlerimizde sıkça sorulan zorunlu hizmet affı 16.06.2023 tarihi itibariyle gerçekleşmiş olacak. İlgili arkadaşlara hayırlı olsun.

2.Müjde) Bilhassa deprem bölgesindeki öğretmenler Odası sohbetlerimizde konuştuğumuz, kadrolu öğretmenliğe geçen Pictes öğretmenlerimizin, proje kapsamındaki çalışmaları hizmet sürelerine dahil edilmesi taleplerini de karşılayacağız. Bu da hayırlı olur inşallah.

Öğretmen Zorunlu Hizmet Affı Nedir?

Zorunlu hizmet affı, öğretmen adaylarının 2010 yılından itibaren Doğu'da zorunlu hizmete atanmaları halinde, bu sürecin affa dönüştürülmesini sağlar. Bu affetme düzenlemesi, öğretmenlerin Doğu'da 5, 6 veya 7 yıl boyunca hizmet etmeleri zorunluluğunu ortadan kaldırarak şehir değişikliği yapmalarına olanak tanır.

Millî Eğitim Bakanlığından tarafından yapılan açıklamada;

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 17/4/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “kısmi zamanlı geçici öğreticilikte geçirilen süreler” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimine yönelik Bakanlık tarafından yürütülen projelerde öğretici/öğretmen veya rehber danışman olarak geçirilen süreler” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 42 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “6/5/2010” ibaresi “16/6/2023” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 44 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “6/5/2010” ibaresi “16/6/2023” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 4- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.