Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı içindeki iş birliğine büyük bir önem atfettiğini vurguladı. Sağlık, savunma, eğitim, enerji gibi birçok alanda iş birliği ve dayanışmanın sürekli olarak geliştirildiğine dikkat çekti. Ayrıca, Türk Cumhuriyetlerindeki kardeşlerin, 6 Şubat depremleri sonrasında Türkiye'ye gösterdikleri dayanışmayı asla unutmadıklarını ve unutmayacaklarını ifade etti. Bu kardeşlik ruhunun sürdürülmesi gerektiğine inandığını ve bu sayede büyük başarıların elde edileceğini dile getirdi.

Erdoğan aynı zamanda, 9. Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nın sağlık alanındaki iş birliği potansiyelini harekete geçireceğine inanıldığını belirtti. Yapay zeka teknolojilerinin hızla büyüdüğünü ve 2030 yılında 1,5 trilyon dolarlık bir pazar oluşturacağı tahmin edildiğine dikkat çekti. Sağlıkta yapay zeka teması altında gerçekleşecek sunumların ve tartışmaların katılımcıların ufuklarını genişleteceğine inandığını ifade etti.

Erdoğan, video mesajına herkese selamlarını ileterek başladı ve 9. Türk Tıp Dünyası Kurultayı ile Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödül Töreni'nin hayırlara vesile olmasını diledi. Ayrıca, yurt dışından katılan katılımcılara ve İstanbul'a hoş geldiniz dedi.

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİLERİ HAYATIMIZIN HER ALANINI ETKİLEMEKTEDİR

Erdoğan, "Bu sene 9'uncusu düzenlenen Türk Tıp Dünyası Kurultayı sağlık alanındaki iş birliği potansiyelimizin tam anlamıyla harekete geçirilmesi noktasında çok önemli roller üstlenmektedir. Giderek büyüyen ve 2030 yılında 1,5 trilyon dolarlık pazara erişeceği anlaşılan yapay zeka teknolojileri hayatımızın her alanını etkilemektedir. Sağlıkta Yapay Zeka teması altında yapılacak sunum ve tartışmaların hepimizin ufkunu açacağı muhakkaktır. Her birinize bu doğrultuda gösterdiğiniz ve göstereceğiniz gayretler için şimdiden şükranlarımı sunuyorum. Kurultay ile eş zamanlı olarak her yıl sağlık alanında başarılı çalışmalar gerçekleştiren bilim insanlarımızı ödüllendiriyoruz. Nobel Ödüllü bilim adamımız Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ismine ithaf edilerek verilen ödül sahiplerini canı gönülden tebrik ediyorum. Türk Devletlerinden gelen misafirlerimize, ülkelerine döndüklerinde tüm kardeşlerimize selam ve muhabbetlerimizi iletmelerini istirham ediyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, Allah'a emanet ediyorum. Kalın sağlıcakla" diye konuştu.