Yeni hastane 'C Blok Güçlendirme ve Nitelikli Hale Getirme + Ek Bina Yapımı İşi' olarak ihale edildi. Resmi olarak yatak kapasitesi 100 olarak açıklansa da, tamamlandığında eski blokun güçlendirilmesi ve ek bina ile birlikte yatak sayısı 200'ü bulacak.

Ayrıca, yeni ek poliklinik binası da inşa edilecek ve 6 adet ameliyathane yapılacak. Sağlık Bakanlığı söz konusu yatırımı 2. Basamak Devlet Hastanesi olarak hizmete sunacak. En önemlisi sağlık yatırımının tasarruf tedbirlerine takılmaması bekleniyor.

Hastane inşaatına ilk etapta 100 milyon lira ödenek aktarılırken, müteahhit firmanın hem Çorumlu hem de güçlü olması nedeniyle sözleşmede belirtilen 3 yıllık süreden daha önce tamamlanması hedefleniyor.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi karşısındaki Güney Kampüsü'nde yapımı tamamlanan bodrum ve zeminle birlikte 7 katlı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde son rötuşlar yapılıyor. 50 ünitlik olarak planlanan hastanede bu sayı 60'ı geçecek.

ABD, Serumları Musluk Suyuyla Değiştiren Hemşireyi Konuşuyor: 16 Hasta Hayatını Kaybetti! ABD, Serumları Musluk Suyuyla Değiştiren Hemşireyi Konuşuyor: 16 Hasta Hayatını Kaybetti!

Diş ünitlerine ilaveten ameliyathane ve yataklı servis bulunacak. Diş Hastanesi, tıpkı Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi arasındaki işbirliği gibi Diş Hekimliği Fakültesi ile entegre olması için afiliasyona hazırlanıyor.

Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Bahabey Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi binalarının çok eski olması nedeniyle yerlerine yeni bina yapılması hedefleniyor. Şayet bu hedef sağlanamazsa Bahabey ADSM'nin bir bölümünün diş ünitleri, bir bölümünün Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi (FTR) yapılması tartışılıyor. Çünkü artık Çorum'da mevcut hastanede FTR sırası almak aylar sürüyor.

Çorum'da 3 yeni aile sağlık merkezi kuruluyor. Mimar Sinan ve Kunduzhan Mahallesi'nin yanı sıra bilhassa Bahabey ADSM yanındaki Yavruturna Aile Sağlığı Merkezi, içerisinde çok sayıda birimin bulunacağı modern sağlık kompleksi olacak.

Yukarıda özetlediklerimi sağlık yatırımları ile ilgili küçük birkaç not.

Sorunlar bitti mi derseniz cevap ‘hayır’ elbette. Şehrin tek sağlık kurumu olan, Çorum merkez ve ilçelerinin yanı sıra çevre illerden hastalara hizmet veren Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi çok yoğun. Kısa ve orta vadede bu hastanenin şartlarını en elverişli hale getirebilirsek, belki o zaman sağlığın hizmet veren ve alan taraflarının şikayetleri azalabilir.