Ortalama 100 Bin TL Zam Yapıldı

Dün itibariyle yürürlüğe giren ek gümrük vergisi, Çin'den ithal edilen otomobillerin fiyatlarını etkiledi. Otomotiv veri ve analiz şirketi Cardata'nın CEO'su Hüsamettin Yalçın, EKONOMİ gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'de en çok satan Çinli marka olan Chery'nin satış fiyatlarına ortalama 100 bin TL zam yaptığını belirtti.

Diğer Çinli Markalardaki Durum

Bir diğer Çinli marka MG'nin internet sitesinde "fiyatlarımız güncelleniyor" ibaresine yer verilirken, Türkiye'de fabrika kurma kararını açıklayan BYD'nin ise eski satış fiyatlarını koruması dikkat çekti. Woyah, Maxus, DFSK, Skywell ve Leap Motor gibi diğer Çinli otomobil markalarının da fiyatlarını önümüzdeki günlerde güncellemesi bekleniyor.

Kamuda Yeni Dönem: Tasarruf Tedbirleri Beştepe'den Takip Edilecek! Kamuda Yeni Dönem: Tasarruf Tedbirleri Beştepe'den Takip Edilecek!

Sektörün Beklentileri

Yeni ek gümrük vergisinin sektördeki etkileri merakla bekleniyor. Türkiye'ye yatırım yapmayı planlayan Çinli markaların, bu yeni vergi düzenlemesi karşısında nasıl bir strateji izleyecekleri sektördeki gelişmeleri yakından takip edenler tarafından ilgiyle izleniyor.

Bu gelişmeler ışığında, Türkiye otomotiv pazarında rekabetin nasıl şekilleneceği ve tüketicilerin bu fiyat artışlarına nasıl tepki vereceği önümüzdeki dönemde daha net görülecek.