Milletvekili Yıldızlı, yaptığı açıklamada, "Hükümetin teklifi ülkenin gerçeklerinden uzak, vatandaşlarımızın taleplerini göz ardı eden bir tavra sahip. Merkez Bankası'nın dahi makyajlanmış verilere dayanarak 2024 enflasyon beklentisini yüzde 33 olarak açıkladığı bir dönemde, hükümetin memur ve memur emeklilerine sunduğu zam teklifi oldukça düşük kalıyor. Teklif, 2024'ün ilk 6 ayı için yüzde 14, son 6 ayı için ise yüzde 9 olarak belirlenmiştir" dedi.

Yıldızlı, açıklamasında şunları ekledi: "Bu teklif, vatandaşlarımızın yaşam standardını ve geçimini yükseltemez. Hükümet yetkililerinin, ülke gerçeklerine dönerek teklifi yeniden gözden geçirmeleri gerekiyor. Vatandaşlarımızın haklı beklentilerini göz önünde bulundurarak daha adil ve uygun bir teklif sunmalarını bekliyoruz."

Memur ve memur emeklilerinin geleceğini yakından ilgilendiren bu toplu sözleşme görüşmeleri, kamu çalışanlarının ekonomik durumunu ve yaşam kalitesini etkileyen önemli bir konu olarak gündemdeki yerini koruyor. Harun Özgür YILDIZLI'nın bu eleştirileri, hükümetin teklifinin yetersiz olduğunu ve vatandaşların haklı taleplerinin göz ardı edildiğini vurguluyor. Görünüşe göre toplu sözleşme sürecinde taraflar arasındaki mücadele ve tartışma devam edecek gibi görünüyor.

Memur emeklilerimizin karşısına daha gerçekçi bir teklif ile çıkılmalıdır

Söz konusu teklifin içerisinde memurların beklediği kira yardımı noktasında en ufak bir cümle yer almamaktadır. Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere ülkemizdeki konut kiralarında yaşanan artışlar sonrasında memurlarımız ciddi sıkıntılar yaşamakta olup, geçinemedikleri için sürekli tayin talebinde bulunmaya başlamışlardır. Ülkemizde yaşanan ağır ekonomik kriz ve enflasyonist ortam gün gibi aşikarken hükümetin yapmış olduğu bu tutarsız zam teklifi derhal revize edilmeli ve memur ile memur emeklilerimizin karşısına daha gerçekçi bir teklif ile çıkılmalıdır.

golcukgundem