Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bir canlı yayında yaptığı açıklamada vergi reformu üzerinde çalıştıklarını ve gelir seviyesine göre vergi alınmasını hedeflediklerini belirtti. Yılmaz, "Sosyal adalet açısından doğrudan vergilerin payının artması gerektiğine inanıyorum. Bu da düşük gelirli kesimlere daha az sorumluluk yüklenmesi anlamına geliyor" dedi.

GELİR DÜZEYİNE GÖRE VERGİLENDİRME GELİYOR

Habertürk TV'de canlı yayın konuğu olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Vergi reformu üzerinde çalıştıklarını ifade eden Yılmaz, doğrudan vergilerin payını artırarak düşük gelirli kesimlerden daha az vergi alınacağını belirtti.

Bakan Işıkhan’dan Memur Maaşlarına Dair Yeni Açıklama! Yüzde 50’ye Yakın Artış! Bakan Işıkhan’dan Memur Maaşlarına Dair Yeni Açıklama! Yüzde 50’ye Yakın Artış!

"DAR GELİRLİLERİN FAZLA KULLANDIĞI KALEMLERİ YÜKSELTMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ"

Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye'de herkes vergi reformu yapılmalı diyor. Kabaca bir uzlaşı var. Sadeleştirmekten bahsediyor insanlarımız. Doğrudan vergi dolaylı vergi meselesi var. Mevcut yapıyı tartışmamız gerektiğine inanıyorum. Dolaylı vergilerin payı çok yüksek. Doğrudan vergiler nispeten düşük. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde oransal olarak doğrudan vergilerin payının artmasının gerektiğine sosyal adalet açısından artması gerektiğine inanıyorum. Gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak değil, düşük gelirli kesimlere daha az sorumluluk yüklenmesi anlamına geliyor. Dolaylı vergide bu ayrımı yapamıyorsunuz. Orada sosyal adaleti şöyle gözetiyoruz, dar gelirlilerin fazla kullandığı kalemleri yükseltmeyi düşünmüyoruz" dedi.