Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, 2020 yılında açılan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde görevli bir çalışan, TBMM’ye sunduğu dilekçede bu yıl hastanede yoğun bir nükleer sızıntı yaşandığını iddia etti.

Dilekçede, sızıntının halktan gizlendiği ve bu talimatın İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Alim B. tarafından verildiği belirtildi. Ayrıca, hastane başhekimliğinin de durumdan haberdar olduğu iddia edildi.

Personelin İddiaları ve Görev Değişikliği

İddiayı gündeme getiren personel, nükleer sızıntı hakkında ihbar ve şikayet oluşturduktan sonra görev yerinin değiştirildiğini söyledi. Personel, hastane yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda sızıntıdan haberdar olduğunu da belirtti.

İl Sağlık Müdürü’nün Açıklaması

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, iddiaları reddetti ve olayın Atom Enerji Kurumu tarafından takip edildiğini, ölçümlerde herhangi bir sızıntı tespit edilmediğini açıkladı. Memişoğlu, “Atom Enerji Kurumu’nun yaptığı ölçümlerde herhangi bir sızıntı tespit edilmemiştir ve bu tür iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Hastane Yetkililerinin Açıklaması

Çam ve Sakura Hastanesi yetkilileri ise sızıntı iddialarının doğru olduğunu ve gerekli önlemlerin alındığını ifade etti. Hastane yetkilileri, “Olay, nükleer tıp tedavisi uygulanan hastaların atıklarının depolandığı tanklardan birinin arızalanması nedeniyle yaşandı. Durum hemen kontrol altına alındı ve gerekli tüm önlemler alındı” şeklinde açıklama yaptı.

‘Sağlık Müdürlüğündeki Atamalar Arkadaşın Kontrolünde Yapılıyor!’ ‘Sağlık Müdürlüğündeki Atamalar Arkadaşın Kontrolünde Yapılıyor!’

Hastanenin Resmi Açıklaması

Çam ve Sakura Hastanesi, haberin ardından sosyal medya hesabından “Kamuoyunu Bilgilendirme” başlığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, 25 Ocak 2024 tarihinde Nükleer Tıp Kliniğinde radyoaktif iyot tedavisi alan hastaların atıklarının toplandığı sıvı atık tanklarında teknik bir arıza meydana geldiği, tankların bağlı olduğu ünitenin faaliyetinin durdurulduğu ve gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı belirtildi.

AFAD ve Nükleer Denetleme Kurumu (NDK) ekiplerinin yaptığı denetimlerde, olay sürecinde alınan tedbir ve uygulamalarda herhangi bir eksiklik tespit edilmediği ve hasta veya hastane çalışanlarına radyasyon maruziyeti yaşanmadığı belirtildi. NDK denetimi sonrası gerekli tüm bakım ve onarım işlerinin tamamlandığı ve klinikte hasta alımının tekrar başladığı ifade edildi. Hastanenin sağlık hizmetlerinin kesintisiz ve güvenli bir şekilde sürdüğü kamuoyuna duyuruldu.