Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün HAK-İŞ Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Temmuz ayından itibaren en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseleceğini açıkladı. Konuşmasında, çalışanların haklarına ve ücretlerine verdikleri önemi vurgulayan Erdoğan, bu kararın tüm memurları kapsayacağını belirtti.

Konu ardından Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, NTV canlı yayınına konuk olan gündemde yer alan maddelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Sn. Bilgin memur zammı, 3600 ek gösterge ve asgari ücret konularına açıklık getirdi.

Bakan Vedat Bilgin, seçim gündemi ile beraber gündemde yaşanan hareketliliğe dikkati çekerek önemli açıklamalarda bulundu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

EYT başvurularının 1,7 milyonu geçtiğini söyleyen Bakan Bilgin, Mayıs ayı sonuna kadar tüm EYT'lilere maaş bağlanacağını söyledi:

''Toplam başvuru sayısı 1,7 milyonu geçti. 1 milyon EYT'liye maaşları bağlandı. Bu ay sonuna kadar tüm EYT'lilerin maaşı bağlanacak. Tüm EYT'lilerin birikmiş maaşları bayram ikramiyeleri hesaplara yatacak.''

''EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN TL OLACAK"

Dün , HAK-İŞ'in 15. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada memur maaşlarına büyük bir zam yapılacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayı zammı ile beraber en düşük memur maaşını 22 bin TL'yi bulacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının akabinde konuşan Bakan Bilgin, şu açıklamayı yaptı:

''En düşük memur maaşı 22 bin lira olacak. Refah payı ile birlikte en düşükten yukarıya doğru bir düzenleme yapacağız.''

3600 EK GÖSTERGE

TBMM'nin çalışmalara başlar başlamaz 3600 ek göstergenin kapsamına dair yaptıkları düzenlemeyi sunacaklarını söyleyen Bakan Bilgin, eksik kalan kesimlerin haklarını alacağını söyledi:

''3600 ek göstergede hazırlığımız tamam. Meclis açılır açılmaz birinci dereceye gelen tüm kamu görevlileri bundan yararlanacak. Eksik kalan tüm kesimler de hakkını alacak.''

Asgari Ücret

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücret zammına ilişkin herhangi bir rakam telaffuz etmeyen Bakan Bilgin, amaçlarının asgari ücreti iyi bir düzeyde tutmak olduğunu belirtti:

''Asgari ücreti Temmuz ayında değerlendireceğiz. Amacımız asgari ücreti belli bir düzeyde tutmak.'