Memur camiası, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in tüm kamuoyunun gözü önünde yaptığı açıklamaları sonrası adeta hayal kırıklığı yaşıyor.

Bakan Bilgin’in

memurların aile yardımı gibi sosyal ödemeleri var

şeklindeki açıklamalarına tepki gösteren memurlar, Bakan’dan memur taban maaşı ile işçi taban maaşını kıyaslamasını istediler. Özellikle Sağlık Bakanlığında verilen parça ücretlerin emekliliğe yansımaması ancak işçiye verilen tüm sosyal yardımların dahi emekliliklerine yansıtılması mağduriyerin en önemli kaynağı olarak gösteriliyor.

Diğer taraftan memurlar, Çalışma Bakanına seslenerek, ek ödeme yerine memur taban aylıklarının işçi taban ücretlerine eşitlenmesini istediler.

“Aile yardımı ile araba almayı düşünüyorum”

Bakan Bilgin’in kamuoyu önünde canlı yayında 900 TL civarı olan ve sadece evli ve eşi çalışmayan memurlara ödenen aile yardımını ciddi bir ödeme kalemi gibi göstermesinin ardından bazı memurlar “Aile yardımı ile araba almayı düşünüyorum” şeklinde twit attılar.

Memurun ortalama maaş 11.500 TL

Kamu çalışanlarının çalışma koşullarına dikkat çekmek için yapılan bir açıklamada, ortalama maaşın 11.500 TL olduğu ve memurların genellikle 10.000 TL civarında kira ödemek zorunda kaldığı belirtildi. Ayrıca giyim yardımının yıllık 50 TL, çocuk yardımının ise aylık 216 TL olduğu ve bu yardımlar dışında ödenmesi gereken diğer masrafların olduğu ifade edildi.

Bakan Bilgin’e  haklı tepkilerini dile getiren memur camiası, kamu çalışanlarının yaşadığı zorluklar dile getirildiğinde, işçi ve memur arasında kıyas yaparak konuyu örtbas etme çabasında olunduğu vurgulandı.

Memur kiraları ödeyemediğini dile getirdiğinde, "farklı ödeme kalemleri" olduğunu söyleyerek Çalışma Bakanı Bilgin’in gerçekleri görmezden geldiği ifade edildi. Hükümetin asgari ücretlilerin durumunu iyileştirmekle övündüğü  hatırlatılan paylaşımlarda, ancak iktidarın gerçekleri görmezden gelerek ne işçilerin ne de memurların geçim sıkıntısını çözemeyeceği vurgulandı.