Temmuz ayında yapılacak düzenleme ile birlikte, daha yüksek emekli maaşı alanlar ile daha az emekli maaşı alanlar arasındaki makas refah payı düenlemesi ile yeniden ele alınacak. Bakan Bilgin, hedeflerinin emekliler arasındaki gelir adaletsizliğini azaltmak olduğunu belirtti.

Bakan Bilgin'in açıklamasına göre, tüm memur emeklilerini kapsayan düzenlemeyi temmuz ayında yapılacak. Temmuz’da memur emeklilerinin refah payı oranlarıda yapılacak düzenleme ile yakınsama ortadan kaldırılacak. Yapılacak düzenleme sonrasında bir şekilde aşağıdakilerin maaşları yukarı çıkartılacak. Yukarıdakilerde biraz daha yukarı çıkartılarak yeni bir düzenlemeye imza atılacak.

Çalışma Bakanı Bilgin açıklamasının devamında,

Oranları farklılaştıracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla teknik çalışmayı hazırlattık. Bu çalışmada önümüzde. 7500 TL maaş alan emeklilerle üstünde maaş alanlar arasındaki makas farkının kapanması nedeniyle mutsuzluğu giderecek bir artış oranı gelecek.” dedi.

Bilgin ayrıca 1999 yılı sonrası emekli olan vatandaşlar için de herhangi bir çalışma olmadığını duyurdu.

Temmuz da yapılan düzenleme yasa gereği yapılıyor diyen Bakan Vedat Bilgin,

Enflasyon farkını hesaplıyoruz, refah payı ekliyoruz. Bu temmuz ayında refah payını farklılaştırarak vereceğiz. Yani 7500 TL’nin üzerinde ücret alanların maaşlarını farklılaştıracak şekilde düzenleme yapacağız.

ifadelerini kullandı.

Rahmetli Ecevit’in Yapamadığını Yaptık

Rahmetli Ecevit'in söylediği bir husus vardı: Asgari ücretin vergi dışı bırakılması. İlk toplu sözleşmeyi uyguladı ama, parti programına aldığı asgari ücretin vergi dışı uygulamasını gerçekleştiremedi. Onu uygulama fırsatını sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı ile yaptık. Rahmetli Ecevit'in yapamadığını yaptık. Asgari ücretten vergi almak sosyal devlette olmaz."

EMEKLİLERDE ORAN ÇALIŞMASI VAR

7500 lira emekli maaşı alan 9 milyon emeklinin maaş zammında refah payı düzenlemesi yapılacak. 7500 TL’nin üzerinde maaş alan 6 milyon emeklinin de maaşlarında refah payı farklılaştırılarak verilecek ve aradaki makas açılacak.