Bakan Bilgin, canlı yayında yaptığı açıklamada, asgari ücret zammının temmuz ayında gerçekleştirileceğini ve bu konuda çalışmaların devam ettiğini belirtti. Detaylı bir değerlendirme yapıldıktan sonra zam oranının belirleneceğini ve asgari ücretin daha adil bir seviyeye yükseltilmesi için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Bilgin, olası zamma ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücretten 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır.”

Bugün itibarıyla 500 doların yaklaşık olarak 10 bin TL'ye denk geldiği biliniyor, ancak ilerleyen dönemde döviz kurlarında bir artış beklentisi bulunuyor. Şu anda 8 bin 506 TL olarak belirlenen net asgari ücret ise yaklaşık olarak 425 dolara denk geliyor.

Asgari Ücret Komisyonu’nun işveren, işçi sendikaları ve kamu adına kendilerinin üyesi olduğu bir komisyon olduğuna ve bu komisyonun kararları verdiğine işaret eden Bilgin, “Biz komisyon kararlarına göre değerlendiriyoruz. Şimdi benim buradan rakam açıklamam ahlaki olarak doğru olmaz. Şunu söylüyorum; 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü Türkiye’nin asgari ücrette korumasını, sadece asgari ücretliler için değil diğer çalışanlara da yansıyor” dedi.

“Asgari ücret yukarıdaki ücretleri de belirleyen etkisi vardır” diyen Bilgin ayrıca, “Yukarıdakiler fazla artmıyor. O yukarıdakilerinin örgütsüzlüğünün sonucudur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sözcü Gazetesi