Yargıtay'dan Emsal Karar: Döviz Borçları Türk Lirası ile Ödenecek Yargıtay'dan Emsal Karar: Döviz Borçları Türk Lirası ile Ödenecek

Ankete katılan 22 kurumun medyan beklentisi, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) bu artış oranlarını göstereceği yönünde.

Aylık Enflasyon Beklentileri

Haziran ayı için en düşük aylık enflasyon beklentisi yüzde 1,7 olarak kaydedildi. En yüksek beklenti ise yüzde 3 seviyesinde bulunuyor. Bu rakamlar, piyasadaki çeşitli analistlerin ve ekonomistlerin tahminlerini yansıtıyor.

Yıllık Enflasyon Tahminleri

Yıllık enflasyon tahminleri arasında ise en yüksek beklenti yüzde 73,9 iken, en düşük beklenti yüzde 71,8 olarak belirtildi. Bu tahminler, enflasyonun yıllık bazda oldukça yüksek seyredeceğine işaret ediyor.

2024 Yıl Sonu Enflasyon Beklentileri

Anketin önemli bir diğer parçası ise 2024 yıl sonu enflasyon beklentileri oldu. 18 kurumun katılımıyla yapılan değerlendirmeye göre, yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek yüzde 43 olarak belirlendi. Yıl sonu için en yüksek beklenti yüzde 47, en düşük beklenti ise yüzde 39 seviyesinde kaydedildi.

Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamları çarşamba günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,37, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 75,45 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 62,51 artış göstermişti.

Enflasyon Beklentileri

Merkez Bankası’nın Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 43,52 olarak öngörülüyor. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 31,79 seviyesinde. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 20,33 olarak gerçekleşti.

Ocak ayında yüzde 6,70, şubat ayında yüzde 4,53, mart ayında yüzde 3,16, nisan ayında yüzde 3,18 ve mayıs ayında yüzde 3,37 artış gösteren TÜFE’nin haziran verileri merakla bekleniyor.

Memur ve Emekli Maaşlarına Zam

Memur ve emeklilerin maaşları, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranlarında TÜFE verileri etkili oluyor.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, TRT Haber’de yaptığı değerlendirmede memur ve emeklilerin temmuz ayında alacakları maaş artışlarını ele aldı. Zengin, son 5 aylık enflasyonun yüzde 22,72 oranında gerçekleştiğini belirterek, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık artışlarının yüzde 25 seviyelerinde olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Tahmini Maaş Artışları

Zengin’in değerlendirmelerine göre, memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı dahil olmak üzere 5 aylık enflasyona göre alacakları artış yüzde 17,38 olacak. Haziran enflasyonunun eklenmesiyle bu oranın yüzde 20 civarında olması bekleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık artışları ise yüzde 22,72’ye ulaşacak.

Enflasyon Zirvesi Beklentileri

Piyasa analistleri ve ekonomistler, 2024 yılı için enflasyon zirvesinin Mayıs ayında yüzde 75,45 ile gerçekleştiği konusunda hemfikir. Bu oran, enflasyonun zirve noktasına ulaştığını ve önümüzdeki dönemde belirgin bir düşüş olmayabileceğini gösteriyor.

Bloomberg HT’nin Haziran ayı enflasyon anketi, Türkiye’de enflasyonun hala yüksek seviyelerde seyrettiğini ve piyasa beklentilerinin de bu yönde olduğunu ortaya koydu. Ekonomistlerin ve piyasa analistlerinin tahminleri, enflasyonun önümüzdeki aylarda da yüksek seyredeceği yönünde.