Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Dr. Aylin Yaman, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı'nın 2024 Bütçesi görüşmelerinde önemli açıklamalarda bulundu.

Hemşireler, ağız ve diş sağlığı teknikerleri, sosyal hizmet uzmanları, psikolojik danışma ve rehberlik uzmanları, diyaliz teknikerleri, evde bakım teknisyenleri, radyoloji teknikerleri ve engelli sağlıkçıların atamalarının acilen yapılması gerektiğini vurguladı.

KİŞİ BAŞI HEKİME MÜRACAAT ARTTI!

Yaman, sağlık hizmetlerinin önemli performans göstergelerinden biri olan kişi başına hekime müracaat sayısına odaklandı. 2022'de bu göstergenin 10 olduğunu belirten Yaman, OECD ülkelerinde bu rakamın 5,7 ile 6 arasında olduğunu ifade ederek, Türkiye'deki yüksek rakamın endişe verici olduğunu dile getirdi. Ayrıca, 2023 yılı hedefinin 9,3 olmasına rağmen tahminlerin 10,8 olacağını öne sürdü ve gelecek yıllarda bu rakamın artış göstermesinin beklenmesini eleştirdi.

Yaman, konuşmasında Türkiye'deki sağlık sistemine dair çeşitli sorunlara vurgu yaparak, sağlık çalışanlarının atama beklediğini ve bu alanda acil çözümler talep etti. Yaman, hastalık yükünün artmasının nedenlerini ele alırken, koruyucu hekimliğin zayıflaması, hayat koşullarının ağırlaşması, yoksulluğun derinleşmesi, yetersiz beslenme ve çevresel etkenlerin etkisi gibi faktörlere dikkat çekti.

ACİL SERVİS KAYNAKLI HASTA SAYISINA DİKKAT!

Konut alımında en çok kazandıran iller belli oldu Konut alımında en çok kazandıran iller belli oldu

Hasta muayene oranları konusunda da konuşan Yaman, acilden kaynaklanan hasta oranlarının yüksekliğine ve randevu sisteminin etkisizliğine vurgu yaptı.

BİNLERCE GENÇ ATAMA BEKLİYOR!

Ayrıca, sağlık çalışanlarının atama beklentilerine dikkat çekerek, Sağlık Bakanı'na atama çağrısında bulundu. Hemşirelerden ağız ve diş sağlığı teknikerlerine, sosyal hizmet uzmanlarından psikolojik danışma ve rehberlik uzmanlarına, diyaliz teknikerlerinden evde bakım teknisyenlerine kadar birçok alanın atamaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Başlıksız-1