Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın canlı yayın konuğu olarak yer aldı. Ahmet Hakan'ın sorduğu sorulara cevap veren Bilgin, program boyunca izleyicilere önemli açıklamalar yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu işçilerine yapılan yüzde 45 zamla ilgili eleştirilere cevap verdi. Yaptığı açıklamada, dünkü toplu sözleşmenin önemine vurgu yapan Bilgin, sözleşmenin farklı tarihlerde biten tüm kamu işçileri için yapıldığını belirtti.

Bazı kamu işçilerinin asgari ücret düzeyinde maaş aldığını söyleyen Bilgin, sözleşme kapsamında bu işçilerin maaşlarının brüt olarak 15 bin liraya yükseltildiğini açıkladı. Yapılan yüzde 45 zamın medyada yanlış anlaşıldığını ifade eden Bilgin, kamu işçilerine verilen bu zamın yer altında çalışan maden işçileri dahil olmak üzere tüm kamu işçilerinin hak ettiği bir zam olduğunu söyledi.

Eczacıların ücretleriyle ilgili düzenlemeleri yeni imzaladık. Sağlık personeli ücretlerinde iyileştirmeler yapıldı. Yasal olarak toplu sözleşme dönemi değil. Kışkırtıcı ithamları ciddiye almayalım. Neden rakam vermiyoruz, önümüzdeki aylarda enflasyon rakamları açıklanacak.

Araştırmalarımızın neticesinde ne kadar refah payı vereceğimizi belirleyeceğiz. Yarın sayın cumhurbaşkanımızın değerlendirmeleri olacak, açıklamaları önemli olacak. Meclis deprem süresince çalışmadı. Her bakanlıktan gelen birçok şey vardı. Meclis bizim 2 teklifimizi Genel Kurul'a intikal ettirebildi.

Vedat Bilgin yapılan zama gelen eleştirilere şöyle cevap verdi: "Direğin tepesindeki enerji işçileri var. İşçilerimizi memnun eden bir sözleşme gerçekleştirdik. Onlara verilen ücreti fazla bulmak etik değil. Bunlar brüt rakamlar. Bazı yetersizlik sendromu yaşayan sendikalar var. Net memur maaşlarını koyup mukayese ediyorlar. Bu ahlaki değil. 

Daha erken yapacaktık deprem girdi araya. Şubat içerisinde çözecektik. Seçimle alakası yok. Yasal bir durum. Toplu sözleşme tarihleri vardır. Sosyal devletin temsilcisi olarak uzlaşma noktasına getiririz. Sayın Cumhurbaşkanımız da beklentinin üzerinde bir zam yaparak açıkladılar." dedi.