Yoksulluk Sınırı ve Yaşam Maliyeti Ne Kadar?

Özer Avanaş, bir kişinin yaşam maliyetinin 30 bin 200 TL olduğunu ifade ederek, yoksulluk sınırının ise 70 bin 253 TL olarak belirlendiğini duyurdu. Yoksulluk sınırı, gıda harcamasının yanı sıra giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer zorunlu ihtiyaçların toplam tutarını kapsıyor.

Sendikalar Zor Durumda: Toplu Sözleşme İkramiyesinin Kesilmesi İstifalara Yol Açtı! Sendikalar Zor Durumda: Toplu Sözleşme İkramiyesinin Kesilmesi İstifalara Yol Açtı!

Avanaş'tan Tepki: "Aynı Gemide Değiliz"

Avanaş, memurların açlık sınırının biraz üzerinde bir ücrete mahkum edilmesine tepki göstererek, "Bizleri açlık sınırının biraz üzerinde bir ücrete mahkum edenler, bir kez daha bizleri aynı gemideyiz lafazanlığı üzerinden fedakarlık etmeye davet ediyorlar. Buradan bir kez daha sesleniyoruz ve diyoruz ki; bizler sizlerle hiçbir zaman aynı gemide olmadık, olamadık. Çünkü biliyoruz ki sizlerin karlılığı ne zaman düşse, hep aynı gerekçelerle bizleri ve toplumun yoksul kesimlerini seferberlik edasıyla fedakarlığa davet ediyorsunuz, ancak her kriz sonrasında sizler daha fazla servete kavuşuyorsunuz" dedi.