Zam Sürecinde Son Durum

Görüşmelerin başladığı 1 Ağustos'tan bu yana memurlar ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren zam süreci devam ediyor. Hükümetin dün açıkladığı ilk zam teklifinin ardından tarafların buluşması için 17 Ağustos tarihi belirlendi. 2024 ve 2025 yıllarını kapsayan zam teklifinde kamu görevlilerini bekleyen artış oranları da belli oldu.

Beklentiler Neler?

Ekonomistler, işçi sendikaları ve ekonomi uzmanları, memur ve memur emeklilerinin beklediği zam oranı hakkında farklı görüşler belirtiyor. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, yaptığı açıklamada zam beklentisini "Yüzde 30’lar seviyesine gelebileceğini düşünüyorum. Şunu unutmamak gerekiyor. Bu memura yapılacak nihai zam oranı değildir" şeklinde ifade etti. Bayram'a göre sosyal haklar da zamlardan daha önce gelebilir.

Yaklaşık 6.5 Milyon Kişi Etkileniyor

Memur ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri, 6.5 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Bu kapsamda belirlenen zam oranları, maaşların ve emekli maaşlarının geleceğini şekillendirecek.

Tarafların Görüşmeleri

Hükümetin sunduğu ilk zam teklifi, sendikalar tarafından kabul edilmedi. Bu nedenle tarafların 17 ve 22 Ağustos tarihlerinde yeni tekliflerle masaya gelmesi bekleniyor. Eğer taraflar anlaşmaya varamazsa, 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek ve son kararı verecek.

Memur ve emekli zammı görüşmeleri ülkenin yakından takip ettiği bir konu. Bu süreçte beklentiler ve senaryolar da büyük bir merakla inceleniyor. Kamu görevlileri ve emekliler, zam kararı sonucunda maaşlarını nasıl etkileyeceğni merakla bekliyor.