Hükümetin sağlık sistemini eleştiren Ak Partili Milletvekili Kim? Hükümetin sağlık sistemini eleştiren Ak Partili Milletvekili Kim?

Boran, konu hakkında yaptığı açıklamada, İzmir Şehir Hastanesi'nin açılış tarihinin önce 29 Eylül Cuma günü saat 15.00'te TEKNO-FEST etkinliği kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirileceği şeklinde belirtildiğini, ancak daha sonra hastane açılışının Cumhurbaşkanı'nın programından çıkarıldığı yönünde kamuoyuna yansıyan bilgilere dikkat çekti. Bu durumu bir hata olarak gören Boran, konunun son anda düzeltilmiş olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Başkan Boran, bundan sonra şehir hastanesinin tüm sorunlarının çözülmeden açılmamasını temenni ettiklerini belirterek, açılışın zamanlaması ve etkileri konusunda yaşanan bu gelişmelerin, hastanenin geleceği ve hastaların sağlığı açısından önem taşıdığını vurguladı.

İzmir Sağlık Müdürlüğü Bürokratlarını Uyarmaya Çalıştık !

Boran, şunları söyledi, “Birlik Sağlık Sen olarak bugüne dek yaptığımız açıklamalarda, Hastane açılacaksa tam manasıyla, tüm birimleriyle açılması gerektiğini, Hastanenin bulunduğu bölgede sabah ve akşam trafiği  oldukça yoğun ve sürekli trafik sorununun yaşandığını, Hastanenin, Hangi yol? Hangi personel? Hangi ulaşım aracıyla? açılacağını, henüz tamamlanmamış olan hastanenin alelacele açılmasının doğru olmadığını, hastanenin yerinin uygun olmadığını, deprem fay hatları arasında kaldığı gibi pek çok konuda kamuoyunu bilgilendirmeye, bürokratlarımızı yanlış yapmaktan uzaklaştırmaya çalıştık. Yapımı aşamasında, bazı basın yayın organlarında ve bazı sosyal medya platformlarında hastaneyle ilgili deprem güçlendirmesi, işçilerin eylemleri, ulaşım sorunu gibi, olumsuz haberlerin gündemden düşmemesi endişe ve tartışmayı da beraberinde getirmişti. Ve gündeme yansıyan pek çok sorun için, Sağlık Bakanlığı tarafından bugüne dek resmi bir açıklamanın yapılmamış olması da, kafa karışıklığına sebep olmuştur. Henüz bina içinde halen bazı çalışmaların yapıldığı, ulaşım, yol ve personel sorununun çözümlenmemiş olduğu, görülen şehir hastanesinin yarım yamalak açılmasının pek çok sorunu da beraberinde getireceğini defaten dile getirmeye çalıştık.

Mevcut durumda, hastaneye ulaşım için tek yol olan, hastanenin önünden geçen çevre yolunun, hastane açılmadan bile, sabah akşam tıkanmasını göz önüne almadan hastaneyi açmak, o yolu kullanan vatandaşlara, hastaneye gitmek isteyen hastalara ve personellere eziyetten başka bir şey getirmeyeceğini, ulaşım sorunundan dolayı, trafiğin yoğun olduğu saatlerde ambulansla hastaneye gidecek olan acil hastaların zaman kaybından dolayı hayati riske sebep olacağını ve hastanenin yol probleminin tek çözüm yolunun raylı ulaşım sistemi olduğunu ifade etmeye çalıştık.

Raylı Sistem Yapılmadan Açılacak Bayraklı Şehir. Hastanesi Sorunlara Yol Açar

“Raylı sistem yapılmadan açılacak olan İzmir Şehir Hastanesine ulaşmak hem personeller, hem hastalar için oldukça zor olacaktır dedik” diyen Boran, “Bildiğimiz şekliyle, Yap işlet devret sistemiyle yapılan şehir hastanesinin açılışıyla birlikte garanti kapsamında taahhüt edilen ödemelerin yapılmaya başlanacağını ve durumun kamu zararına sebep olacağını, mevcut durumda, şehir hastanesinin, ha bugün, ha yarın açılacak karmaşasından dolayı da taşınacak hastanelerden hizmet alan vatandaşların mağdur olacağını, taşınacağı ifade edilen hastanelerde görevli personellerin de huzursuzluk içerisinde olduklarını ifade ettik. Diyoruz ki, 2020 İzmir depreminden sonra, ilimizde 12 devlet hastanemizin depreme dayanıksız olduğu ortadayken, devlet hastanelerini yenilemeyip, tüm enerjinin şehir hastanesine yönlendirilmesi doğru değildir. Şehir hastaneleri konusunda her zaman dedik ki, Şehir Hastaneleri kamunun sırtında yüktür. Şehir hastaneleri ülkemiz şartlarına uygun değildir. Eğer devlet olarak hedefimiz milletimizin nitelikli sağlık hizmetine ulaşmasıysa, mevcut devlet hastanelerinin yenilenmesi ve ihtiyaç olan bölgelere yeni devlet hastanelerinin yapılmasıdır. Israrla söylüyoruz ki; vatandaşlarımıza en iyi sağlık hizmeti sunumu evine en yakın olan sağlık kuruluşundan aldığı sağlık hizmetidir. Şehirlerin dışında, vatandaşların içinde kaybolduğu, yönetilmesi zor şehir hastaneleri değildir”

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)