Doğruyol, nöbette olan personelin bu kahvaltı menüsüyle karnını nasıl doyurabileceğini sorguladı ve menünün yetersizliğine dikkat çekti.

Yetersiz Menü

Paylaşılan kahvaltı menüsünde sadece sekiz zeytin, bir parça peynir, bir paket vişne reçeli ve iki dilim ekmek yer alıyor. Doğruyol, bu menünün sağlık emekçilerine yetmediğini ve doyurucu olmadığını belirterek, “Bu kahvaltıyı verseniz ne olur, vermeseniz ne olur? Bu yemek menülerinin bir ölçüsü tartısı yok mudur?” dedi.

Ali Yalçın: Toplu Sözleşme ile Kazandığımız Servis Hizmeti Hakkı Engellenemez! Ali Yalçın: Toplu Sözleşme ile Kazandığımız Servis Hizmeti Hakkı Engellenemez!

Sağlık Bakanlığı’na Çağrı

Doğruyol, Sağlık Bakanlığı’na bağlı birçok hastanede benzer yemek sorunlarının yaşandığını ve bu durumun sağlık çalışanlarını olumsuz etkilediğini ifade etti. Yemeklerin kalitesiz, hijyenik olmayan ve doyurucu özellik taşımadığını belirten Doğruyol, bazı hastanelerde yemeklerin başka hastanelerde hazırlanarak taşımalı sistemle getirildiğini ve bu süreçte yemeklerin kalitesinin daha da düştüğünü söyledi. Ayrıca, yemeklerin içinden çıkan yabancı maddeler konusunda da şikayetlerini dile getirdi.

Liyakat ve Kalite Vurgusu Yaptı

Doğruyol, sağlık çalışanlarına yönelik yazılarda ekmek adedinin bile sınırlandırıldığına ve “Fazla alamazsınız” gibi ifadelerin kullanıldığına dikkat çekerek, liyakatin önemine vurgu yaptı. “Boşuna liyakat, liyakat diye bağırmıyoruz” diyen Doğruyol, Sağlık Bakanı’na seslenerek, yemek ihalelerini alan şirketlerin denetlenmesi ve yemek hizmetlerinin tekrar kamu eliyle hastanelerde yapılmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Sağlıksız ve Hijyenik Olmayan Yemekler Kabul Edilemez

Doğruyol, sağlık hizmeti sunan çalışanların sağlıksız, hijyenik olmayan ve doyurucu olmayan yemeklerle beslenmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, bu konuda acil önlemler alınması çağrısında bulundu. Sağlık çalışanlarının sağlığını korumak ve onlara layık oldukları kaliteli yemek hizmetini sunmak için gerekli adımların atılmasının önemine dikkat çekti.