Sağlıkçı Birliği, Genç Sağlık Sendikasına Katıldı! Sağlıkçı Birliği, Genç Sağlık Sendikasına Katıldı!

Kamu işçilerine yönelik ikramiye uygulamasının 67 yıldan beri devam ettiğine dikkat çeken Genel Başkan Öğretici, ancak ne yazık ki memurlara yönelik ikramiye hakkının gündeme gelmediğini ifade etti. Öğretici, bu adaletsizliğe dikkat çekerek, memurların da benzer bir ikramiye hakkına sahip olmaları gerektiğini belirtti.

Sendika lideri, yapılan ilave tediye ödemelerinin kamu işçilerine sağlandığını, ancak memurların bu avantajdan mahrum kaldığını dile getirerek, eşitlik ilkesi doğrultusunda memurlara yönelik ikramiye düzenlemesi yapılması çağrısında bulundu.

“MEMURLARA YÖNELİK İKRAMİYE HAKKI GÜNDEME GETİRİLMELİ”

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere yönelik 6772 sayılı kanun kapsamında ödenen ilave tediyenin sonuncusunun 18 Aralık tarihinde ödendiğini hatırlatan Öğretici, kamu işçilerine yönelik yapılan ödemelerin uzun zamanlardır devam ettiğini belirterek, “Kamuda istihdam edilen işçilere taşerondan kadroya geçenler dahil Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yılda 4 kez 13’er günlük ücretleri karşılığı yapılmakta ve bu ödemelerin ikisi Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde yapılmaktadır. Kamu işçilerine yapılan ve toplu sözleşmelerle elde edilen diğer ikramiyeler 2 adet 26’şar günlük ücret miktarı ile Denge ödeneği, işçi sendikalarının toplu sözleşme başarısıdır. Ancak ne yazık ki kanunda da açıkça belirtilmesine rağmen memurların ikramiye hakkı ise gündeme getirilmemektedir. Bu konuda bir an önce çalışmalar yapılarak, memurlara da ikramiye verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Editör: Serap