Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Konya Şube Başkanı Recep Kaplan, Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde gerçekleştirilen maaş promosyon ihalesi hakkında bir basın açıklaması yaptı. Çeşitli çalışanların da katıldığı bu basın açıklamasında Kaplan, neredeyse bir aya yaklaşan ihale sürecinde bankaların sunmuş olduğu tekliflerin, çalışanların beklentilerini ciddi şekilde karşılamaktan uzak olduğunu ifade etti.

Kaplan, şunları belirtti: "Bankaların teklifleri, çalışanlarımızı büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Rektörlük Makamı'na, promosyon ihalesinin güncellenmesi talebimizi ilettik. Rektörlük makamı ilgili banka ile gerekli görüşmeleri gerçekleştirdi ve banka 13 milyon 434 bin 850 lira cayma bedeli talep etti. Ancak Rektörlük, bu cayma bedelini çalışanlara yansıtmamak ve 2023 yılında artan maaşlarla birlikte promosyon ücretinin de yükselmesini bekleyerek ihaleyi iptal etmedi. Ancak bugün geldiğimiz noktada, çalışanların maaşı artmış olsa da, promosyon ücretleri geçen yıla göre yarıya inmiş durumda. Hatırlatmak gerekirse, 2022 yılında banka maaş promosyon ücretleri 35-40 bin lira seviyelerindeyken, şu an Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde çalışan 6 bin 646 emekçi için sunulan teklifler 15-16 bin lira gibi kabul edilemez seviyelerde. Bu düşük tekliflere karşın, ihale 2 kez iptal edilmiş ve 3. ihale bugün gerçekleştirilecektir."

SAYEMİZDE ASTRONOMİK KAZANÇLAR ELDE EDİYORLAR

Konuşmasında bankaların düşük tekliflerine sert tepki gösteren Kaplan, bankalara şöyle seslendi: “Promosyon ücretleri, sizin çalışanlara verdiğiniz bir lütuf değil, sayemizde elde ettiğiniz astronomik kazançların eksik bir karşılığıdır. Sizler bu astronomik karları, çalışanların maaşlarından kazandığınız günlük tahvil, repo, fon gibi bankacılık araçlarıyla elde etmektesiniz. Bizim ücretlerimizden elde edilen astronomik karlardan bize düşeni istiyoruz. Bizler lütuf değil, hakkımız olanı istiyoruz. Banka promosyonlarındaki bu adaletsizliğe Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun bir an önce el atması ve bu sorunu çözmesi elzemdir. Bugün saat: 14.00’te yapılacak ihaleye katılmadan önce banka yetkililerinin masaya kabul edilebilir makul tekliflerle gelmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

merhabahaber