Demircan, bu sistemin, lisans mezuniyeti dışında hiçbir şartı olmayan sağlıkta yöneticilik sistemine liyakatsiz kişilerin atanmasını ilginç örnekler vererek eleştirdi. 

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Demircan, bu sistemle ilgili şu sözlere yer verdi:

Oturdukları apartmana yönetici yapmayacakları, bakkal dükkanını emanet etmeyecekleri insanlara milyon dolarlık kurumları resmen peşkeş çekiyorlar.

O 'hemşehrim' diyor, diğeri 'aile dostum' diyor, bir başkası 'okul aile birliğinden tanırım, çok cabbar' diyor, öbürü 'partilimiz' diyor, bir diğeri 'balık arkadaşım' diyor. Diyor da diyor. Ama bir tanesi liyakat demiyor, ehliyet demiyor. Hepsi biat istiyor, kendisine biat istiyor. Sonra hepsi de bu devleti çok sevdiğini söylüyor. Yazık ki, ne yazık...

Demircan, düzenli olarak yaptığı açıklamalarla, Sağlık Bakanlığı bünyesinde uygulanan sözleşmeli yöneticilik sistemine yönelik şeffaflık ve liyakat eksikliği talebini gündeme taşımaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığında yöneticilerin atanmasında liyakatin ve uzmanlık gerekliliğinin öne çıkması, sağlık hizmetlerinin etkili bir şekilde yönetilmesi açısından önem taşıyor.