Bazı bakanların bu konuda çok hassas davrandığı bildirildi. Öne çıkan bir bakanın, Ankara'daki bakanlık binasının ışıklarının yanıp yanmadığını kontrol ettiği öne sürüldü.

Enflasyonla Mücadelede Tasarruf Tedbirleri

Türkiye, enflasyonla mücadelede önemli adımlar atarken, kamuda tasarruf en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf tedbirlerini önceki haftalarda açıklamıştı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tasarruf genelgesi kapsamında birçok ihale iptal edildi.

Geniş Kapsamlı Tasarruf Önlemleri

Makam araçlarından kamu kurumlarının bina alımlarına, personel servislerinden eğitim etkinliklerine kadar geniş bir yelpazede öngörülen tasarruf tedbirleri yakından izleniyor.

Şehir Hastanesinde Taciz Skandalı: Müdür Koruyor İddiaları… Şehir Hastanesinde Taciz Skandalı: Müdür Koruyor İddiaları…

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in son Bakanlar Kurulu toplantısında her bakanın oturduğu masaya bilgi notu koyduğunu yazdı.

Bakanların Hassasiyeti

Şimşek, bu notta hem tasarruf tedbirleri hakkında bilgi verdi hem de bakanlara Ankara ve İstanbul’da ihtiyaç duyulması halinde kullanabilecekleri iki konferans salonunun ismini sundu. Fırat, Kabine’de bazı isimlerin tasarruf genelgesi konusunda ciddi hassasiyet gösterdiğini belirtirken, bir bakanın Ankara’daki bakanlık binasının elektriklerinin açık olup olmadığını kontrol ettiğini yazdı.

Tahminler Kültür ve Turizm Bakanı Üzerinde

Hande Fırat'ın verdiği ipucuna göre, tasarruf tedbirleri konusunda son derece hassasiyet gösteren bu ismin, yaz aylarında Türkiye’ye gelecek para açısından önemli bir bakanlığın başındaki isim olduğu belirtildi. Bu ipucundan yola çıkarak, söz konusu bakanın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy olabileceği yorumları yapılıyor.

Tasarruf tedbirlerinin etkin bir şekilde uygulanması, bütçe disiplini sağlama ve enflasyonla mücadelede kritik öneme sahipken, Kültür ve Turizm Bakanının bu konudaki hassasiyeti dikkat çekti.