Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) 12. Olağan Genel Kurulu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun katılımıyla Grand Mercure Ankara Oteli'nde gerçekleştirildi.

Uraloğlu, burada yaptığı konuşmada sendikaların ülke, millet ve bireyler için hizmet amacıyla kurulduğuna dikkat çekti. Demir yollarının ülkenin son 150 yılı aşkın tarihini yansıtan bir sektör olduğuna vurgu yapan Uraloğlu, Demiryol-İş'in de demir yolu çalışanlarının yaşamlarında önemli bir rol oynadığını belirtti.

İŞÇİ, MEMUR VE YÖNETİCİ HEPİMİZ BİRİZ!

Küreselleşme ve artan rekabetin sendikaları kendi durumlarını gözden geçirmeye ve gelecek stratejileri belirlemeye ittiğini ifade eden Uraloğlu, "Klasik ücret sendikacılığına dayalı sendikacılık anlayışı yerini, sosyal taleplerin yoğun olduğu hizmet sendikacılığına bırakmaktadır. Bizler, hangi görevde ve makamda olursak olalım, emeğimizin karşılığını alarak, ailemize helal rızık götürmek, çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek ve ailemizi refah içinde yaşatmak isteyen insanlarız. İşçi olalım, memur olalım, yönetici olalım fark etmez. Hepimiz biriz. Bizler de sizlerin arasından gelen kişileriz" şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti hükümetlerinin, işçi ve işverenler arasındaki hak ve hukuku gözetme amacıyla sosyal diyaloga her zaman önem verdiğini ifade etti. Uraloğlu, "Bir ülkede sendikalar iyi işlemiyor ve gelişemiyorsa o ülkede demokrasi yok demektir." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Ülke genelinde resmi istatistiklere göre, 16.4 milyon kayıtlı işçiden sadece 2.4 milyonunun sendikaya üye olduğu görülüyor. Bu verilere göre kayıtlı işçilerde sendikalaşma oranı yüzde 14.76 seviyesinde bulunsa da, kayıtsız çalışanlar da dahil edildiğinde bu oran yaklaşık yüzde 12 seviyelerine geriliyor. Tahminlere göre ise işçilerin yalnızca yaklaşık yüzde 8'i toplu sözleşme kapsamında yer alıyor.