Refah payı, memur, işçi ve emeklilere maaşlarının enflasyon oranı düşüldükten sonra hesaplanarak ödenen bir ek ödeme olarak veriliyordu. Ancak refah payı verilmesi uygulamasının geleceği tehlikeye girdi.

Gölcük'te Depreme Dayanıklı Hastane ve Kamu Binaları İnşa Ediliyor! Gölcük'te Depreme Dayanıklı Hastane ve Kamu Binaları İnşa Ediliyor!

GAZETECİ KÜÇÜK’E KONUŞTU!

Gazeteci Cem Küçük'e dayandırılan haber Yeniçağ'da şu şekilde verildi: Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Küçük’ün yaptığı görüşme sonrasında maaşlara uygulanan refah payının kaldırılacağına dair sinyaller verildi.

Habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ekim ayı itibarıyla yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonunda beklenen enflasyon oranı yüzde 68,01'e yükseldi.

REFAH PAYI UYGULAMASI NE OLACAK?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gazeteci Cem Küçük'e verdiği önemli açıklamada, milyonlarca memur ve emekliyi etkileyecek iyileştirmelere dair ipuçlarını verirken refah payı uygulamasının geleceğine dair de sinyaller verdi.

MAAŞLARA OLUMSUZ ETKİSİ 2 BİN TL OLACAK!

Söz konusu değişiklik yapılırsa, memur ve emeklisi yüksek enflasyon karşısında mevcut "refah payı" uygulamasından yararlanamayacakları için önemli bir kesintiyle yüzleşecekler. Öyle ki ortalama olarak yüzde 10 şeklinde uygulanan "refah payının" maaş zammına yansıtılmaması, en düşük memur maaşı alan bir vatandaşın Ocak ayındaki zammından 2,277 lira daha az almasına neden olacaktır.