2024 Mart ayında gerçekleşecek olan yerel seçimler, siyasi arenayı hareketlendirmiş durumda. Muhalefet partilerinin ittifak çalışmaları ve koltuk kavgalarıyla gündem dolup taşarken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun tekrar aday olacağı haberi kamuoyunda yankı buldu. 

AK Parti ise yerel seçimlere yönelik yoğun bir strateji belirlemekte. Partinin 7 Ekim kongresi öncesinde, Ankara ve İstanbul için aday belirleme çalışmaları kapsamında halkın nabzını tuttuğu bir anket düzenlediği ortaya çıktı. 

Odatv'nin aktardığı habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat gözden geçirdiği bu ankette, vatandaşların tercih ettiği AK Parti büyükşehir adayları belirlendi.

İSTANBUL'da en çok tercih edilen adaylar şu şekilde sıralandı: 1. Murat Kurum. 2. Süleyman Soylu. 3. Fahrettin Koca. 4. Tevfik Göksu

ANKARA'da ise vatandaşların tercihleri şu şekilde şekillendi: 1. Süleyman Soylu, 2. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altıok, 3. Murat Kurum.

İKİ ESKİ BAKAN LİSTE BAŞI

Yapılan anketlerde AK Partililerin’lilerin İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görmek istediği isim eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara’da ise eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu. Bu arada, Soylu İstanbul’daki listede ikinci sırayı alırken, İstanbul’da birinci çıkan Murat Kurum Ankara’da da üçüncü sıraya yerleşti.

ANKETTEN ÇIKAN ADAYLAR NE DİYOR?

İstanbul’da büyükşehir belediye başkan adayları arasında ismi geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, adaylığın gündeminde olmadığını, sağlık işlerine odaklanacağını açıklamıştı. Odatv’nin edindiği bilgilere göre Süleyman Soylu da hiçbir şekilde aday olmayı düşünmüyor. Soylu İBB veya ABB Başkan adayı olmayacağı gibi partide görev almayacağı öğrenildi.

ADAYLAR 1 ARALIK'TA AÇIKLANACAK İDDİASI

AK Parti’nin yaptırdığı anket sonuçlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından değerlendirilmesinin ardından 7 Ekim’de yapılacak kongreden sonra adayların açıklanacağı öğrenildi. Gelen bilgilere göre AK Parti, belediye başkan adaylarını 1 Aralık’ta açıklayacak.