Çalışma Bakanı Kesin Konuştu: Asgari Ücrete Zam Olmayacak Çalışma Bakanı Kesin Konuştu: Asgari Ücrete Zam Olmayacak

İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Koca, yan dal mecburi hizmetiyle ilgili düzenleme hakkında konuşarak, "Yaptığımız düzenlemeyle yandal uzmanları, ana dal uzmanlığını aldıktan hemen sonra ilgili alanda çalışmaya başlayabilecekler. Bu düzenlemeyle, sonrasında kalan mecburi hizmet şartını kaldırıyoruz. Yani, artık onları mecburi hizmetle bağlı kılmıyoruz" şeklinde ifadeler kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Sultangazi'de çeşitli programlara katıldı. Öğle namazının ardından esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Koca, daha sonra Sultangazi Belediyesi'nin Sezai Karakoç Gençlik Spor ve Engelliler Merkezi'nin açılışına katıldı. Açılışın ardından Fahrettin Koca, Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ek binasında bulunan Onkoloji Tanı ve Tedavi Hastanesi'nin inşaatında incelemelerde bulundu. İnceleme sırasında Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun ve partililer de Bakan Koca'ya eşlik etti.

"12 AMELİYATHANESİ, 63 YOĞUN BAKIMI OLACAK"

İncelemelerin ardından hastane hakkında bilgiler veren Koca, "54 bin metrekare kapalı alanlı bir bina. Daha önce diş hastanesi olarak planlanmıştı. Bu bina sayın başkanımızın da bu noktada gayretleriyle Sağlık Bakanlığımıza geçmiş oldu. Proje değişikliği yapıldı. Gelecek ay için yapım ihalesine başlanacak. Özellikle bu binayı Sultangazi için çok büyük ihtiyaç olarak gördüğümüz onkoloji hastanesi olarak planlıyoruz. Burada onkolojiyle ilgili bütün teknik altyapıların yeterli olduğu ve özellikle hem linac hem kemik iliği nakli hem de Brakiterapi'nin de yapıldığı bir onkoloji hastanesi olacak. İçinde aynı zamanda 12 ameliyathanesi, 63 yoğun bakımı olan bir hastane olacak.

Biz önümüzdeki bir yıl içerisinde özellikle hızla bu hastanemizi bitirmek istiyoruz. Bununla ilgili yatırım ödeneğini de, maliyetini de yıl sonuna doğru Aralık ayının son günlerinde bütçemizden valiliğe aktardık ve bir milyara yakın maliyetle ilgili bu aktarım yapıldı. YİKOB (Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığı) üzerinden gelecek ay ihalesini yapmış olacağız. Şimdiden hayırlı olsun" dedi.

"YAN DAL UZMANLIK İÇİN ZORUNLU OLAN MECBURİ HİZMET KALDIRILACAK"

Yan dal mecburi hizmetle ilgili yapılacak düzenlemeyi aktaran Koca, "Yan dalla ilgili mecburi hizmet konusunda şöyle bir düzenlemeyi planlıyoruz. Yan dal uzmanlığıyla ilgili özellikle ana dal uzmanlığından sonra, yan dal uzmanlığını kazanınca hemen başlayabilmeyi, devamında olan mecburi hizmetle ilgili sorumluluk taşımamayı, kalan mecburi hizmetin olmadığı ve bu mecburi hizmetin kaldırıldığı bir düzenleme meclis açıldığında gündeme gelmiş olur.

Özetle şu an yan dal uzmanlığı kazandıktan sonra mecburi hizmetin yarısını tamamlayınca başlayabiliyorsunuz. Yapmak istediğimiz düzenlemeyle yan dal uzmanlığını, ana dal uzmanlığından sonra kazandıktan itibaren hemen başlayabilecekler. Başladıktan sonrası için kalan mecburi hizmeti de kaldırmış oluyoruz. Yani sorumlu kılmıyoruz" ifadelerini kullandı.