Bakan Koca, bu önemli projeyi kısa sürede tüm ülke geneline yaymayı amaçladıklarını vurguladı. Yaşlı vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve aktif bir yaşam sürmelerini desteklemek adına bu adımı büyük bir heyecan ve kararlılıkla atmaktayız.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaşlı nüfusun sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak amacıyla ülke genelinde hastaneler bünyesinde kurulmaya başlanan YAŞAM Merkezleri hakkında önemli bir paylaşımda bulundu. Antalya Atatürk Devlet Hastanesinde başlatılan yeni bir pilot uygulama ile YAŞAM projesi hayata geçirildiğini açıklayan Bakan Koca, artan yaşlı nüfusun sağlık hizmetlerine daha rahat erişimini sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Projenin amacı, 80 yaş ve üzeri bireylerin sağlık hizmetlerine evlerinde veya bulundukları yerde kolayca ulaşmasını sağlamak ve gerektiğinde tedavi organizasyonlarını gerçekleştirmektir. Bakan Koca, bu önemli adımın kısa süre içinde tüm ülke geneline yaygınlaştırılacağını ifade etti. YAŞAM Merkezleri ile yaşlı nüfusun sağlık ihtiyaçlarına yönelik kaliteli ve hızlı hizmet sunmayı hedefleyen Bakan Koca, projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

- "Gerekli durumlarda evden hastaneye hastaneden eve nakillerini sağlıyoruz"

Videoda merkeze ilişkin bilgileri paylaşan Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Recep Yıldırım, YAŞAM ekiplerinin, yaşlıları evlerinde ziyaret ettiğini ve bu ziyaretlerle 80 yaş ve üstü bireylerin sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmayı amaçladıklarını vurguladı.

Yıldırım, "Ziyaretlerde yaşlılarımızın ihtiyaçları belirleniyor ve evlerinde gerekli ihtiyaçları karşılanıyor. Gerekli durumlarda evden hastaneye, hastaneden eve nakillerini, hastane içindeki poliklinik hizmetlerinin koordinasyonunu ve önceliklerinin sağlanmasını amaçlıyoruz. Bu amaçla iki uzman hekimimiz, iki hemşiremiz, bir yaşlı bakım teknikerimiz, gerontoloğumuz ve tıbbi sekterimizle bu hizmeti yürütüyoruz. Hedef nüfusumuz, Antalya genelinde 45 bin. Diğer hastanelerin de entegre olmasıyla beraber bu nüfus hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Merkezin sorumlusu Geriatri Uzmanı Dr. Serdar Ceylan da şu ana kadar 25 yaşlının evlerinde ziyaret edildiğini, bu ziyaretlerde tüm yaşam aktiviteleri ve bilişsel fonksiyonlarının, kapsamlı olarak değerlendirildiğini söyledi.

YAŞAM ekiplerinin, evinde ziyaret ettiği hasta yakını Münübe Damyan ise duygularını, "Doktorlarımız evimize kadar geldi, bu hizmetten çok memnun ve mutlu olduk, teşekkür ediyoruz." sözleriyle dile getirdi.