Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplum sağlığına dair farkındalık yaratma amacıyla sosyal medya hesaplarından meme kanseri ile ilgili kritik bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Koca'nın açıklamasına göre, meme kanseri, tüm kanser türleri arasında ciddi bir artış göstererek yüzde 11.7'lik oranıyla birinci sıraya yerleşti.

Meme kanseri, erken teşhisin hayati önem taşıdığı bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Bakan Koca, paylaşımında meme kanserine karşı erken teşhis ve taramaların hayat kurtarıcı olduğunu vurgulayarak, toplumun bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirtti. Meme kanserinin önlenmesi ve erken teşhis edilmesi için düzenli tarama programlarına katılımın büyük bir önem arz ettiğini dile getirdi.

"MEME KANSERLERİNİN TEDAVİLERİNDE DAHA BAŞARILI OLUNMAKTA"

Koca, meme kanserinin geçmişte ileri evrede teşhis edilebildiğini, günümüzde ise bakanlık tarafından yürütülen tarama programları ile daha erken evrede teşhis edilebildiğini belirterek, “Erken evrelerde tespit edilen meme kanserlerinin tedavilerinde daha başarılı olunmakta, hastanın yaşam kalitesi önemli ölçüde artmaktadır. Toplum tabanlı kanser taramalarına tüm illerimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurularak başlanmış ve bu tarama programlarına Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) dahil edilmiştir. Verilen hizmetler ücretsizdir” ifadelerini kullandı.