Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada, Türkiye'nin son yıllarda sağlık alanındaki güçlü altyapısı, teknolojik gelişmeler ve yatırımlarla elde ettiği başarıların, küresel sağlık pazarında lider bir konum edinmekte olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada ayrıca, Türk devletleriyle sağlık alanında gerçekleştirilen işbirliklerinin, Türkiye'nin güçlü liderliği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğüyle sağlandığına dikkat çekildi. 

12 Kasım 2021 tarihinde Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi'nde imzalanan "Türk Dünyası 2040 Vizyonu" belgesi hatırlatılarak, her yıl üye ve gözlemci devletlerin sağlık bakanları ve bilim insanlarının katılımıyla düzenlenen "Türk Dünyası Tıp Kurultayı"nın önemi vurgulandı.

Türk Dünyası Tıp Kurultayı ve Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı'nın bu yıl, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekretaryası ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı koordinasyon ve desteğiyle 16-17 Ağustos'ta Özbekistan'ın Semerkant şehrinde gerçekleştirileceği belirtildi.

Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilan ettiği küresel sağlık vizyonu doğrultusunda "HealthTürkiye" çatı markasıyla ülkeler düzeyinde ilaç, tıbbi malzeme ve cihaz, sağlık bilgi sistemleri, sağlık yatırımları ve hizmet alımları, sağlık personeli (sağlıkçılar) eğitimi ile uluslararası sağlık turizmi alanlarını kapsayan Sağlık İş Forumları gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, kurultay programı kapsamında Özbek-Türk Sağlık İş Forumu'nun da ikincisinin yapılacağı bildirildi.

Açıklamaya göre, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Tacikistan ve Tataristan'dan sağlık bakanları ve bilim insanları ile Türkiye ve Özbekistan'ın kamu ve özel sağlık sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek Özbek-Türk Sağlık İş Forumu kapsamında, sektörel tanıtım ve işbirliği toplantıları, bilimsel paneller, B2B ve B2G görüşmeleri yapılacak, fuar kapsamında yeni ürün ve hizmetler sergilenecek.

Türkiye toplantılara, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın liderliğinde, bilim insanları, kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan geniş bir heyetle katılım sağlayacak.