Son bir haftadır sağlık sektöründe oldukça hareketli günler yaşanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, grafikler ve havuz problemleriyle ilgili paylaşımların çalışanları rahatsız ettiği bir dönemde akşam saatlerinde bir açıklama yaparak, "YANILSAMA yapmayın... ADİL olun" çağrısında bulundu.

Başhekim, Müdür ve Müdür Yardımcısı Zamlı Ek Ödemeleri! Başhekim, Müdür ve Müdür Yardımcısı Zamlı Ek Ödemeleri!

YANLIŞ ALGI ÇABASI

Öte yandan, Sağlık Bakanı Koca'nın, hemşireler, ebeler ve teknikerlerin taban ücretlerinin düşük olduğu yönündeki yorumları, özellikle havuzcu yapı tarafından hedef alındı. 

HEKİMLERE YAPILAN İYİLEŞTİRMELER..

Ancak bu eleştirilere karşın, Bakan Koca'nın hekim camiasına yönelik önemli düzenlemeleri göz ardı edildi. Hekim maaşlarını düzenleme, malpraktis sorununu ortadan kaldıran yasa düzenlemesi, muayene sürelerini uzatma ve emekli hekimlere yönelik maaş artırımı gibi adımları dikkate alınmadı.

Her gün hastanelerde yaşanan şiddet olayları ve hekimlerinhaklı  tepkileri nedeniyle, Bakan Koca'nın ikinci bakanlık döneminde bu konuya ciddi bir çözüm getireceği de kulislerde konuşuluyor. 

HEDEF HALİNE GETİRİLDİ

Ancak, tüm bu iyileştirmelerin gölgesinde tıp doktoru olmayan sağlık çalışanlarının 300-500 liralık komik taban ücretleri tartışma konusu oldu. Bakan Koca'nın gazetecilere yaptığı taban ücretinin artırılması gerektiği yönündeki açıklaması, özellikle yüksek takipçili hekim hesapları tarafından eleştirildi ve Bakan Koca adeta hedef haline geldi.

koca-tepki

YANILSAMA YAPMAYIN

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Bakan Koca, dün yaptığı açıklamada "YANILSAMA yapmayın" diyerek detaylı bir açıklama yaptı. Ancak, bu açıklama da tepkilerin odağında kalmaya devam ediyor.