Dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Koca, kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşandığını ancak bu durumun mevsim şartlarının doğal bir sonucu olduğunu belirtti. Solunum yolu enfeksiyonlarındaki artışın diğer ülkelerle benzerlik gösterdiğini ve en sık grip, RSV ve COVID vakalarının görüldüğünü vurguladı.

Bakan Koca, geçen yılın aynı dönemine göre acil servislere başvurularda yüzde 20'ye yakın bir artış yaşandığını ifade ederek, enfeksiyonlardan korunmak için hijyen tedbirlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle şikayetlerin uzun sürmesi durumunda aile hekimine başvurulması gerektiğini belirten Koca, kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü bireyler ve 2 yaşın altındaki çocukların üst solunum yolu enfeksiyonlarından daha fazla etkilenebileceğini vurgulayarak, acil servislere gecikmeden başvurmanın önemine dikkat çekti.

Eski Başhekimi Dr. Yılmaz Güray Hayatını Kaybetti! Eski Başhekimi Dr. Yılmaz Güray Hayatını Kaybetti!

"Süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz"

Sağlık Bakanı Koca, hastanelerdeki doluluk oranı ile ilgili de konuştu.

Hastanelerde servis yatağı doluluk oranının ortalama yüzde 65 olduğunu ifade eden Koca, "Yoğun bakım yataklarında doluluk oranı yaklaşık yüzde 72. İstanbul'da ise yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık yüzde 83. İstanbul'daki bu artıştan dolayı yatak sayılarını artırarak, sağlık çalışanlarımızın da yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz." diye konuştu.