Bakan Koca, yaptığı paylaşımda,

Bahçeli’den Sert Mehmet Şimşek Eleştirisi: Asıl sorumlu.. Bahçeli’den Sert Mehmet Şimşek Eleştirisi: Asıl sorumlu..

adayların yerleştirme sonuçlarına ÖSYM'nin resmi web sitesi olan http://sonuc.osym.gov.tr adresinden ulaşabileceklerini hatırlattı. Bu başarıya vurgu yaparak, "Biz de halkımız adına her biri kadar mutluyuz"

dedi.

Bakan Koca, iç hastalıkları tercih ve yerleştirmelerinin de yakın bir zamanda gerçekleştirileceğini ifade ederek, kısa süre önce çıkan yasada yan dal uzmanlarıyla ilgili yapılan düzenlemelere de değindi. Sözleşmeli hekim kadrosunda 9 bin artışla İstanbul ve Ankara dışındaki illerde tüm yan dal uzmanlarının sözleşmeli statüsüne alındığını belirtti.

Yapılan düzenlemelerin, dün açıklanan yerleştirme sonuçlarına olumlu bir etkisi olduğunu söyleyen Bakan Koca, iç hastalıkları hariç olmak üzere, 541 yeni kadroya yüzde 100'ün üzerinde bir dolulukla 545 hekimin yerleştirildiğini ifade etti.

'YERLEŞME ORANI YÜZDE 101,5'E YÜKSELDİ'

Yerleştirme sonuçlarında çocuk sağlığı ve hastalıkları yan dal uzmanlıkları tercihlerinin beklentinin hayli üzerinde gerçekleştiğine işaret eden Koca, "Bir önceki sınava göre, yerleşme oranı yüzde 45,1'den yüzde 101,5'e yükseldi. Yapılan düzenlemelerin sonuçlara etkisini gördük. Yan dal uzmanı cerrah sayımız düşünülenden fazla artacak. Genel cerrahi ana dalında bir önceki sınava göre yerleşme oranları; cerrahi onkolojide yüzde 68'den yüzde 100'e, gastroenteroloji cerrahide yüzde 73'ten yüzde 114'e yükseldi. Yapılan düzenlemelerin sonuçlara etkisini gördük. Sağlıkta şimdi daha güçlüyüz" değerlendirmesinde bulundu.