Bakan Koca, bir gazetecinin, "Gazze'de İsrail'in baskıları artıyor. Ateşkese rağmen bölgeden hasta transferine dair bir planınız var mı?" sorusuna şu şekilde cevap verdi: "Hasta transferleriyle ilgili olarak İsrail, Mısır ve Türkiye'den oluşan koordinasyon ekibimiz aktif bir şekilde çalışıyor. Şu ana kadar ülkemize 114'ü hasta, 86'sı refakatçi olmak üzere toplamda 200 kişi ulaştı. Bu hastaların içinde 26 çocuk hasta bulunuyordu. Ne yazık ki, 2 hastamızı kaybettik. Halen 7 hasta yoğun bakımda takip ediliyor, ancak diğer hastalarda ciddi bir sorun görünmüyor. Takiplerimiz devam ediyor."

Ayrıca Bakan Koca, "Hekim hakları ve saygınlığıyla ilgili mücadele, sendikalarda değil, esasen tabip odalarında olmalıdır. Tabip odalarının asıl amacı, hekim hakları ve saygınlığını korumak olmalıdır" şeklindeki açıklamalarına da vurgu yaptı.

'20 AMBULANSIMIZ SINIRDA BEKLİYOR'

Bakan Koca, bundan sonraki süreç için de koordinasyon ekibinin yeni hastaların transferini yapmak üzere çalışmalarına devam ettiğini söyleyerek, "Önümüzdeki dönemde bizim temelde yapmak istediğimiz, Sahra Hastanesi'ni yerinde açarak, hizmeti yerinde vermek. Bununla ilgili bir ekibimiz Gazze'de 3 yerleşim yerini incelemişti, 3 yerleşim yerinin de altyapı açısından çok uygun olmadığını gördük, 4'üncü bir yerleşim yeri için yeniden fizibilite çalışmaları yapıldı. Refah Sınır Kapısı'na daha yakın olan bu 4'üncü noktanın uygun olacağını düşünüyoruz. Önceki gün İsrail Sağlık Bakanı, bugün Mısır Sağlık Bakanı ile görüştüm. Bu konuda mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde sanırım altyapısı daha iyi olan bu alanda hızla Sahra Hastanesi'ni kurma durumumuz söz konusu olacak. O durumda da hastaları daha çok yerinde tedavi etme konusunda imkanımız olacak. 20 ambulansımız ruhsatları alınmış şekilde sınırda bekliyor. Sahra Hastanemizle birlikte onların da Gazze'ye geçişi söz konusu olacak" dedi.

Bakan Koca, bir gazetecinin de 'Bölgede bir küçük kardeşimiz vardı; O da Cumhurbaşkanımıza bir çağrıda bulundu' sözlerine karşılık, "Bir değil 2 küçük kardeşimiz vardı. Birisi Sayın Cumhurbaşkanımıza özellikle çağrıda bulunmuştu. 2 çocuğumuza da, yavrumuza da ulaştık. Adreslerine ulaştık, onunla ilgili de iletişim halindeyiz" ifadelerini kullandı.

Milletvekili: Seçimler Olalı 9 Ay Geçti Fakat 3600 Ek Göstergeye Dair Hiçbir Gelişme Olmadı! Milletvekili: Seçimler Olalı 9 Ay Geçti Fakat 3600 Ek Göstergeye Dair Hiçbir Gelişme Olmadı!

TABİP ODALARININ AMACI SADECE HEKİM HAKLARINI VE SAYGINLIĞINI KORUMAK OLMALIDIR

'Türk Tabipler Birliği ile ilgili devam eden adli süreç ve sendikalar konusunda görüşünüzü alabilir miyiz?' sorusuna da Bakan Koca, "Sizin de ifade ettiğiniz gibi devam eden hukuki bir süreç var. Hekim haklarının ve saygınlığının mücadele yeri sendikalarda değil esas tabip odalarında olmalıdır. Tabip odalarının amacı, sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olmalıdır. Bütün hekim arkadaşlarımı, amacı sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olması gereken tabip odalarını desteklemeye davet ediyorum" diye cevapladı.

Editör: Serap