Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı Olarak Görev Yapan Şükrü Abdullah Şeker Yaşamını Yitirdi. Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı Olarak Görev Yapan Şükrü Abdullah Şeker Yaşamını Yitirdi.

Gazze'den toplam 150 kişinin getirildiğini hatırlatan Koca, İsrail, Mısır ve Türkiye'den oluşan bir koordinasyon ekibinin çalışmasıyla hastaların getirilmesini organize ettiklerini belirtti. Şu anda 88 hasta ve 62 refakatçinin Türkiye'ye getirildiğini açıklayan Bakan Koca, hastaların dağılımı hakkında bilgi verdi.

Bilkent Şehir Hastanesi'nde 3 hastanın yoğun bakımda olduğunu belirten Koca, bu hastalardan birinin beyin cerrahisinin ardından yoğun bakıma alındığını ancak şu anda servise alındığını açıkladı. Koca, Bilkent Şehir Hastanesi'nde bulunan 48 hastadan 2 tanesinin hala yoğun bakımda olduğunu, ancak entübe olmadıklarını ve durumlarının ciddi olmadığını belirtti. Etlik Şehir Hastanesi'nde ise 40 hasta bulunduğunu, bunlardan 4'ünün yoğun bakımda olduğunu ancak entübe olan hastanın olmadığını söyledi.

Toplamda 88 hastanın 6'sının şu anda yoğun bakımda takip edildiğini, diğer hastaların ise servislerde takip edildiğini ifade eden Koca, 4 hastanın kan hastalıklarıyla ilgili olduğunu ve geri kalanın onkoloji hasta grubuna ait olduğunu dile getirdi. Bu onkoloji hastalarının ağırlıklı olarak Türkiye Filistin Dostluk Hastanesi'nde takip edildiğini belirten Bakan, hastaların durumlarının yakından takip edildiğini vurguladı.

"Prematüre bebeklerle ilgili de çalışılıyor"

İsrail, Mısır ve Türkiye'den oluşan koordinasyon ekibinin 3. tahliye konusunda yoğun çalıştığını dile getiren Koca, "3. tahliye önümüzdeki günlerde olabilir. İsrail ve Mısır Sağlık Bakanlarıyla görüşmemde de ifade ettim: Özellikle bebekler, çocuklar ve yaralıları daha öncelikli istediğimizi... Bu konuyla ilgili de mutabık kaldık. Şu anda 50 kişilik ağırlıklı çocuk olmak üzere bir liste üzerinde çalışılıyor. Zannediyorum önümüzdeki günlerde bu netleşmiş olur." diye konuştu.

Prematüre bebeklerle ilgili de çalışıldığını, bebeklerin bir kısmının Mısır'a alındığını, Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili bir netlik olmadığını açıklayan Koca, "Biz, ısrarla Türkiye'ye getirilmesi için her türlü altyapıyı hazır hale getirmek istediğimizi ifade ettik. Bu konuyla ilgili de çalışılıyor." dedi. Koca, 4 yaş altı çocuk yaş grubunun ilk tahliyede olmasını planladıklarını bildirdi.

Koca, 3. tahliye için net bir tarihin belirlenip belirlenmediğine yönelik soruya, "Önümüzdeki günlerde, bu hafta olur diye bekliyorum. Şu an 50 kişilik liste ortaya çıktı. Liste üzerinde şu an çalışılıyor." dedi.

Sağlık Bakanı Koca, bu 50 kişiden kaçının getirilebileceğini, kaç kişinin gelebilir durumda olduğu konusunda koordinasyon ekibinin çalıştığını, bir iki gün içinde bunun netlik kazanacağını söyledi.

Koca, 62 refakatçiden 7'sinin aynı zamanda hasta olarak servislerde takip edildiğini bildirdi.

Editör: Serap