Bakanlık yetkilisi, Covid-19'un ilk ortaya çıktığı dönemde bilgi eksikliğinin büyük bir sorun olduğunu ve bugün bu konuda büyük bir ilerleme kaydedildiğini belirtti. Bilim dünyasının, virüsün yeni varyantlarını yakından incelediğini ve bilimsel olarak gözlemlediğini vurguladı.

Eris varyantıyla ilgili olarak, Bakanlık yetkilisi ek tedbirlerin gerekmediğini açıkladı. Daha önce, Omicron varyantı döneminde alınan tedbirlerin etkili olduğu ve bu nedenle kaldırıldığı hatırlatıldı. Eris varyantının daha az hasta etme potansiyeline sahip olduğu ve grip benzeri hafif semptomlara yol açtığı ifade edildi. Bu nedenle, daha az etkili bir varyant için daha fazla kısıtlamanın mantıklı olmadığı belirtildi.

Bakanlık yetkilisi, virüsün bulaştığı kişi sayısının artabileceğini ancak bu durumun ciddi bir tehdit oluşturmadığını açıkladı. Kısıtlama ve kapanma gibi önlemlerin artık gündemde olmadığını, çünkü virüsün bulaştığı kişi sayısının ölçüt olmaktan çıktığını vurguladı.

Bakanlık olarak ölçütlerinin Eris varyantı nedeniyle hastaneye yatanların sayısı olduğunu belirten yetkili, bu sayının son derece düşük olduğunu ve bu nedenle endişelenmeye gerek olmadığını söyledi.

BU DEMEK DEĞİL Kİ KAYITSIZ KALALIM. Gripten korunma gibi bir ölçü veya bu dikkatin daha özenlisi isabetli olabilir. Öte yandan, bütün bulaşıcı hastalıklara karşı korumamız gereken, bilhassa kendilerinin dikkatli olması gereken iki grup var. Bu iki grup yaşlılarla kronik hastalığı olanlardır. Bu iki grup, maske takmayı gerektiren ortamlarda maske takmalıdır. Bu önerimizi gribe karşı da geçerlidir. YENİ BİR AŞI PROGRAMIMIZ YOK. Çünkü yeni bir aşı programına başvurmayı gerektirecek bir durum yok. Önceki gibi toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç görmüyoruz. Bazı ülkeler aşılama programına itibar ediyor, bu bilimsel bir sonuç olmaktan ziyade bir tür “boyun eğiş”tir. Biz kendi programımızı uyguluyoruz, bilim boyun eğmez.

MEVSİM İTİBARİYLE GRİP AŞISINI ÖNEMSİYORUZ.

Bu, hafif grip etkisindeki Eris varyantının grip virüsü ile aynı günlerde etkin olması ihtimaline karşı da önem taşımaktadır. Yaşlılar ve risk grubundaki hastalar grip aşılarını bir an önce yaptırmalı. Bu grupta aşılar tamamen ücretsizdir. Grip aşısı programımızın başlamış olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

Artık aşılmış süreçlere gereğinden fazla önem vermemiz söz konusu değil. Hedefimiz, sağlık hizmetlerinden memnuniyeti her geçen gün artırmak. Çocukluk çağı bağışıklık aşılama programlarını başarıyla sürdürüyoruz. Tüm aşılarımızı yerlileştirmeyi amaçlıyoruz. Teknoloji transferi ile Su Çiçeği, Kuduz ve Hepatit-A aşılarını ülkemizde üretmeyi planlıyoruz. Bizim aşı gündemimiz bu. Amacımız her hastaya sükûnet içinde şifa sunmak. Doğru bilgilerin yaygınlık kazanmasını amaçlayan açıklamama gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum.