Bakan Koca, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, "Sağlık çalışanlarımızın koşullarını iyileştirmek, özlük haklarını düzenlemek, yaşadıkları sorunları çözmek için toplamına Beyaz Reform dediğimiz önemli değişimlere gittik" ifadelerini kullandı. 'Beyaz Reform' kapsamında gerçekleştirilen değişikliklerin, sağlık sisteminde önemli iyileşmelere neden olduğunu belirten Bakan Koca, bu adımların sektöre olumlu etkiler sağlayacağını ifade etti.

Hükümetin sağlık sistemini eleştiren Ak Partili Milletvekili Kim? Hükümetin sağlık sistemini eleştiren Ak Partili Milletvekili Kim?

Bakan Koca ayrıca, 8.855 hekimin bakanlığa bağlı kurumlara geri döndüğünü de dile getirerek, sağlık çalışanlarının en çok merak ettiği konulardan biri olan özlük haklarına yönelik düzenlemelerin yapıldığını belirtti. 'Beyaz Reform' ile birlikte geçen 1 yıllık süre içinde Beyaz Kod sayısının bir milyon başvuruda ortalama 23'ten 17'ye düştüğünü ve geçen ay ise bu sayının bir milyonda 12'ye indiğini açıkladı.

8.855 HEKİM KAMUYA GERİ DÖNDÜ

Yapılan düzenlemeler sayesinde bakanlığa bağlı sağlık kurumlarının artık daha cazip bulunduğu için 8 bin 855 hekimin açıktan atamayla kamuya döndüğünü söyleyen Bakan Koca, "32 bin ilave tıbbi sekreter istihdamı ile hekimlerin hastalarına daha fazla ve daha nitelikli zaman ayırmalarını sağladık. Sağlık çalışanlarımız üzerinde baskı oluşturan şiddet endişesi ve şiddet olaylarına karşı aldığımız yasal tedbirlerin yanında yeni tedbirler alıyoruz. “Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı” hazırladık. Şiddet, tüm insani ilişkileri, bağları, insandan insana köprüleri yok eder. Şiddet; yasa, önlem, yaygın sağduyu ve erdemle aşılır. Sağlıkta şiddeti, bunların tümünü kullanarak aşmaya çalışıyoruz. Şiddet riski karşısında önceden önlem almak üzere Gri Kod uygulamasını pilot olarak başlattık. Gri Kod Acil Çağrı Mobil Uygulaması pilot uygulamada devreye alındı" diye konuştu.