“Kamu işçilerinin taban ücretini 12 bin 500 liraya çektikten sonra birde üzerine oransal artış yapacağız.” diyen Bakan Bilgin, Kamu İşveren sendikasının 10 bin 500 TL teklif verdiğini ancak kendisinin bunu 12 bin liraya yükselttiğini, sendikaların da bu tutarı kabul etmediklerini aktardı.

Bakan Bilgin kamu işçileri toplu sözleşmesiyle ilgili konuşmasının devamında;

Toplu sözleşme görüşmelerini hükümet adına Kamu İşveren Sendikaları yürütmektedir. TÜHİS, 10 BİN 500 TL teklif etmişti ben onu 12 bin liraya çıkardım. Oranı %40’a yaklaşalım dedim. Ama sendikalar kabul etmedi. Bugün yada yarın bir araya gelecekler.”

şeklinde konuştu.

Kamu işçilerine yapılacak zamla ilgili değerlendirmelerine devam eden Bakan Bilgin şunları kaydetti:

Şu anda kamuda 700 bini aşkın işçilerle ilgili toplu sözleşmemiz devam ediyor. Bir oransal artış yapacağız. Asgari ücretle olan işçilerin 12 bin veya 12 bin 500'e çekilmesi. Onların talep ettiği bir rakam var onların üzerinde. Toplu sözleşmeleri Kamu İşveren Sendikaları yapıyor. Ben orada devletin temsilcisiyim. Bugün veya yarın bir araya gelecekler. Biz nihai kararı sendikalarımızla oturup çıkartacağız. Kamuda çalışanlarımızın alacağı ücret seviyeleri fevkalade önemli. Kamu sektörü emekçileri özel sektöre de öncülük ediyorlar."