Devlet Hastanesi'nde Sekreter Zımba İle Darp Edildi! Devlet Hastanesi'nde Sekreter Zımba İle Darp Edildi!

Sendika, Aile Sağlık Merkezlerinin kira, elektrik, doğal gaz, internet, su, personel maaşı, SGK ücreti stopajı gibi beş ana kalemdeki giderlerine ciddi oranlarda zam yapıldığını, özellikle elektrik zammının yüzde 400'lere ulaştığını ve buna karşın Sağlık Bakanlığı'nın cari giderler için yaptığı ödemenin yüzde 150'lerde kaldığını belirtti. Sendika, Sağlık Bakanlığı'na hitaben, "Gelin masaya oturalım, Aile Sağlık Merkezleri (ASM) kapanmadan birlikte çözüm bulalım" çağrısında bulundu.

Birlik ve Dayanışma Sendikası'nın vurguladığına göre, Aile Sağlık Merkezleri son beş yılda artan giderlerle mücadele ederken, özellikle elektrik masrafında yaşanan yüzde 400'lük artış, kurumların ekonomik olarak zor bir duruma düşmesine neden oldu. Bu durumu daha da vurgulayan sendika, Sağlık Bakanlığı'nın Aile Sağlık Merkezleri için yaptığı ödemelerin mevcut artışlara uygun olmadığını ifade etti.

Sendikanın çağrısıyla ilgili olarak, Sağlık Bakanlığı'nın, Aile Sağlık Merkezleriyle bir araya gelerek sorunları çözmeye yönelik adımlar atması gerektiği vurgulandı. Sendika, yaşanan ekonomik zorlukları aşmak ve Aile Sağlık Merkezlerinin işleyişini sürdürebilir kılmak için taraflar arasında iş birliği yapılması çağrısında bulundu.

Birlik ve Dayanışma Sendikası, Aile Sağlık Merkezlerinin sıkıntılarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı'na "Gelin Masaya oturalım ASM'ler kapanmadan birlikte bir çözüm bulalım" çağrısının yapıldığı açıklamada şunlar kaydedildi:

"AİLE MERKEZLERİNİN BİRÇOĞU ÇOK ZOR DURUMDA"

" Sağlık Bakanlığı'na asgari ücretin yine gündem olduğu bir ortamda sesleniyoruz, gider ödeneği konusunda gelin masaya oturalım, akılcı çözümler üretelim, yeni ödeme sözleşme yönetmeliğine de bu ortak akıl yansısın. 17 bine yakın personeli aile hekimlerinin yanında, kamu istihdamından ayrı olarak istihdam eden Sağlık Bakanlığı bu gider ile ilgili aile hekimlerine bir cari gider ödemekte. Ancak aktarılan cari gider tutarı ile giderler arasında son 5 yılda uçurum giderek artmakta. Bu nedenle birçok Aile Sağlığı Merkezi A sınıfı kriterlerinden ayrılarak üzerlerine düşen bu yükü azaltmanın yolunu seçiyor. Sağlık Bakanlığı'nca, aile hekimlerinin bulundukları binanın kirasını, elektrik, doğal gaz, internet, su, personel maaşı, SGK ücreti stopajı gibi aile sağlığı merkezindeki 15 ayrı kalemde ödeme yaptığı belirtildi. Ancak ilgili kalemlerin birçoğuna son 5 yılda yüksek oranda zamlar gelirken, cari giderin memur maaş zammına endeksli olması nedeniyle aradaki makasın ne kadar açıldığı belirtilmedi. Örneğin; 2018 -2023 yılları arasında elektirik yüzde 400 oranında artarken cari gider 5 yılda yüzde 150 ancak arttı. Bu durumlardan dolayı Aile Sağlığı merkezlerinin birçoğu çok zor durumda. Bu nedenle birçok Aile Sağlığı Merkezi mevcut personeli ile devam etmeme kararı aldığı gibi yeni açılan aile sağlığı merkezlerinin ise yeni istihdama yönelmediğini görüyoruz. ASM'lere ödenen cari gider yüzde 150'lerde kaldı. Gelin masaya oturalım, ASM'ler kapanmadan birlikte çözüm bulalım.

"SON 5 YILDA YÜZDE 500 KAYIP VAR CARİ GİDERDE"

Tabii ki işçi taleplerini almalı, buna bir meslek örgütü olarak itiraz edemeyiz. Ancak 8 kat artan asgari ücrete karşın cari giderin 4 kat artması kabul edilemez. Yani son 5 yılda yüzde 500 kayıp var cari giderde. Burada çözüm cari gidere gelecek zammın normal memur maaşına gelen zamla değil, asgari ücrete verilen zam oranında artmasıdır. Bunun çözümü ise yönetmelikler değil,  kalıcı Aile Hekimliği Kanunu'nda yapılacak değişikliklerdir."

Editör: Serap