Pekdemir'in hayatını kaybetmesinin ardından ailesi, özellikle çocukları, babalarının vatani görevini yaparken ölmesi nedeniyle şehit olarak kabul edilmesi için başvuru yaptı. Ancak, bu başvurulardan olumsuz yanıt aldı. 1996 yılında Ahmet Pekdemir'in eşi Sevim Pekdemir'in de vefat etmesi, ailenin sürecini zorlaştırdı.

Ailenin avukatı Mehmed Faruk Çetin aracılığıyla geçen yıl Ankara 13'üncü İdare Mahkemesi'nde açılan dava, Ahmet Pekdemir'in askere alınmadan önceki sağlık muayenesindeki sağlam raporu ve ölümünden sonra tutulan 'Askerlik hizmeti yapmakta iken öldü' yazılı tutanakla destekleniyor.

Son olarak, 25 Nisan 2022'de Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) verilen dilekçe de reddedilince, aile adalet arayışını mahkeme nezdinde sürdürmeye karar verdi. Pekdemir'in çocukları, babalarının ölümünün ardından yaşadıkları hukuki mücadelede adaletin tecelli edeceğine inanıyor.

'ÖLÜMÜNÜN VAZİFESİNİN TESİRİYLE MEYDANA GELDİĞİNİN KABULÜ GEREKİR'

Milletvekili Kaya, Sağlık Problemlerindeki Yaşanan Sıkıntıları Dile Getirdi! Milletvekili Kaya, Sağlık Problemlerindeki Yaşanan Sıkıntıları Dile Getirdi!

Davanın sonunda mahkeme, Ahmet Pekdemir'in vazife malulü sayılmasına ve maluliyete ilişkin tüm hakların verilmesine karar verdi. Mahkeme, kararın gerekçesini de şöyle açıkladı:

"Uyuşmazlık konusu olayda; müteveffanın ölümüne sebep olan kalp krizinin, davacının askerlik görevini sürdürdüğü sırada gerçekleştiği, bununla birlikte müteveffanın kalbinde bir kalıtsal rahatsızlığı olduğuna dair bir bilgi ve belgenin bulunmadığı, ayrıca müteveffanın Elbistan Askerlik Şubesi'nce sağlık muayenesi sonucunda 'Sağlam' olduğu tespit edilerek askere sevk edildiği anlaşılmakta olup, müteveffanın ölümünün vazifesinin sebep ve tesiriyle meydana geldiğinin kabulü gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu durumda; ölüm olayının görevin etkisiyle meydana geldiğinin kabulü suretiyle davacıların murisi Ahmet Pekdemir'in vazife malulü sayılarak buna bağlı haklarının verilmesi istemiyle yaptıkları başvurunun reddine yönelik dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı anlaşılmaktadır."

'BABAM, 36 YIL SONRA ŞEHİTLİK ÜNVANI ALDI'

Filiz Pekdemir, mahkeme kararının sevindirdiğini belirterek, "Babam, askere gittiğinde ben 6 yaşındaydım. Yıllardır başvurmadığımız kurum, çalmadığımız hiçbir kapı kalmadı ama sonuç elde edemedik. Bu yüzden biz de dava açtık ve de kazandık. Babamın 36 yıl sonra şehitlik mertebesini, yani ünvanını almasından dolayı çok mutluyum, kelimelerle anlatamam. Babamın şehitlik ünvanını alması ve onun adını yaşatmak için başvurduk. Bizim için başka hiçbir şey önemli değil. Ünvanını kazandırdığımız için, şehitliğe onun da ismini yazdırdığımız için çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

'DEVLETİMİZİN ADALETLE VAR OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ'

Karar değerlendiren avukat Mehmed Faruk Çetin, "Elbistanlı diş hekimi olan Ahmet Pekdemir 1986 yılında askeri birliğine katılıyor. 1987 yılında askerliğinin bitmesine az bir süre kala kalp krizi geçirerek vefat ediyor. Ancak bu vefattan sonra Ahmet Pekdemir, vazife malulü yani şehit kabul edilmiyor. Ailesinin birçok kuruma başvurmasından sonra işlem kabul edilmeyince geçen sene ailemizin talebiyle hukuki süreci başlattık ve bu sene Ankara 13'üncü İdare Mahkemesi'nin kararıyla, Ahmet Pekdemir şehit, vazife malulü kabul edilmiştir. Bundan dolayı şehidimize Allah'tan rahmet diliyor, devletimizin adaletle var olmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

Editör: Serap