Temmuz ayında gerçekleşen yüzde 34'lük asgari ücret artışı, enflasyonun altında kalmıştı. Bu nedenle, 2024 yılında yapılacak olan yılbaşı zammı büyük bir ilgiyle bekleniyordu. İşte bu konuda görüşlerini paylaşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, net rakamlar üzerinden tahminlerini açıkladı.

1 Temmuz'da net 11 bin 402 lira olarak belirlenen asgari ücret, Ocak 2024'te enflasyona bağlı olarak artış gösterecek. Yılbaşı zam miktarının oldukça büyük olması bekleniyor. Bu beklentinin temel nedenleri arasında, hem yerel seçimlere yakın bir tarihte yapılacak olması hem de hükümetin temmuz ayında asgari ücrete yeni bir artış yapmayacağını açıklaması yer alıyor.

"HÜKÜMETİN ELİ ASGARİ ÜCRETTE DAHA RAHAT"

Katıldığı bir canlı yayında Ocak ayında yapılacak zamma ilişkin tahminlerde bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Orta Vadeli Program'a (OVP) dikkat çekti. OVP'deki yüzde 65 enflasyonun çıkması durumuna göre tahminlerini sıralayan Erdursun, "Asgari ücrette hükûmetin eli daha rahattır, cebinden para çıkmayacağı için. Daha yüksek artışlar olmasını ister" ifadelerini kullandı.

"YÜZDE 50'LİLER CİVARINDA OLUR"

Yüzde 38'lik bir artış yapılması durumunda asgari ücretin 15 bin 750 lira olacağını belirten Erdursun, "Yüzde 50 civarında bir artış olursa, ben yüzde 50'liler civarında bir artış olacağını düşünüyorum. Çünkü 2024'ten itibaren asgari ücrete zam yapılmayacağı açıklandı. Bu nedenle yüzde 50'liler civarında olur ve asgari ücret 17 bin lirayı geçer" değerlendirmesinde bulundu.

yeniçağ