Sağlık emekçileri, ekonomik zorluklar nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları dile getiriyor. Büyük şehirlerde yaşamanın yüksek maliyeti, ev kira bedelleri, elektrik ve doğalgaz faturaları gibi giderler nedeniyle sağlık çalışanları maaşlarının ayın ortasında tükendiğini belirtiyorlar. Bu durumda, geçim sıkıntısı yaşadıklarını ifade eden sağlık emekçileri, seslerinin duyulmasını ve dikkate alınmasını istiyorlar.

ANADOLU’YA GÖÇ VAR

Sağlık Bakanlığı  Sözleşmeli Personel Pozisyolarına Yerleştirme sonuçlarına bakıldığında çeşitli branşlardaki sağlıkçı atamalarının puanlarının büyükşehirlerde daha düşük olduğu, Anadolu’da ise yükseldiği görüldü. KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube yöneticisi Kubilay Yalçınkaya, sağlıkçıların büyükşehirlerde artan hayat pahalılığı nedeniyle görev yapmak istemediğini ve tercih etmediğini, bunun puanları da etkilediğini anlattı. Yalçınkaya “Geçen ay Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirmiş olduğu hemşire atama sonucuna göre; İstanbul’a 74 puanla, Ankara’ya 76 puanla, İzmir’e 78 puanla, Bingöl’e 82 puanla, Diyarbakır’a 81 puanla yerleştirme gerçekleşmiş. Eskiden doğu illerine taşraya daha düşük puanla yerleştirme olurken şuan büyükşehirlere daha düşük puanla yerleştirme gerçekleşiyor” diye konuştu.

KİRA YARDIMI KESİLDİ

Yalçınkaya, 2005 yılına kadar kamu emekçilerine kira yardımı yapıldığını ancak daha sonra kesildiğini kaydederek şöyle devam etti: “Sendikamızın 2022’de yaptığı ‘Ekonomik ve sosyal durum’ anketinde sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yüzde 47’si kirada oturduklarını beyan ederken, kiracı sağlık emekçilerinin yüzde 96’sı artık ev sahibi olmayacaklarını belirtmişti. Sağlıkçılar geçinemiyor. Anadolu’ya doğru göç var. Acilen kirada oturan evi olmayan tüm kamu emekçilerine kira yardımı yapılmalıdır.”

İKİ ÜÇ KİŞİ BİR EVDE

SES Bitlis Şube yöneticisi hemşire Serkan Dündar ise yaşadığı ilde bile konutların fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek “Şu an Bitlis’te bile yeni göreve başlayan ve ev tutan arkadaşlar 1+1 evlere çok yüksek kiraya veriyor. Bitlis’teki evlerin fiyatları da 1 milyon TLyi geçti. Ev almak, araba almak artık hayal... Sağlıkçı artık büyük şehirde yaşamak istemiyor, yaşayamıyor. İki üç kişi bir araya gelerek bir ev tutuyor, bu şekilde hayatına devam ediyor. İnsanlar İstanbul’dan Ağrı’ya, Antalya’dan Urfa’ya gelmek istiyor” değerlendirmesini yaptı. Ankara’da bir kamu hastanesinde hemşirelik yapan Neşe A. ise yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Ankara’da ev kiraları çok yüksek. Aldığımız maaşlarla geçinemiyoruz. Ayın 15’inde maaşımız kalmıyor. Çoğumuzun kredi, borcu var, maaşımız faturalara, kredi borçlarına gidiyor. Maaşımız artmasına karşın alım gücümüzde değişen hiçbir şey yok.’’

İstanbul'da devlet hastanesinde hemşire olan Aykut B. ise Şırnak, Iğdır gibi illeri ilk sırada yazdığını ancak İstanbul'a tayininin çıktığını belirterek "Bu kentte yaşamak çok zor. Maliyet en büyük sebebi, alınan maaş 11 bin 200 TL. Maaşın yarısı kiraya gidiyor. Ev kiraları 7-8 bin TL. İnsanlar artık İstanbul'a gelmekten korkuyor" dedi.