Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş teklifin geri çekilmesi ile ilgili Meclis Genel Kurulunda CHP Milletvekiliyle yaşadığı tartışmada tüm detayları anlattı.

Yeni yasa teklifinin görüşülmesi esnasında konuyla ilgili ilginç bir tartışma yaşandı. Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş aralık ayında geri çekilen teklifle ilgili şunları söyledi:

-Diyebilirsiniz ki: "Yahu, daha önce siz bu kanunu getirdiğinizde bu emeklilik katsayıları yüksekti ve daha yüksek oranlarda alıyorlardı." Burada eğer o kanunu uygulasaydık -tabii ki burada hekimlerimiz her şeyi hak ediyor ama- valinin, diyelim ki genel müdürün, profesörün üstünde olacaktı; hiyerarşik düzen bozulacaktı.

Bu konuşma sonrası ise şu diyalog yaşandı:

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Nasıl hiyerarşik düzen bozuluyor ya?

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Tabii ki onu düzenleme adına böyle bir sistem seçildi.

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Bir hekim 30 yaşından sonra göreve başlıyor.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Neticede biz şöyle bir şey yapıyoruz: Burada önemli bir düzenleme de...

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Yani bir hekim 35 yaşına kadar okuyor.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Şunu ben söyleyeyim: 2008 yılından sonra göreve başlamış hekimler, insanlar normalde buradaki kesilen kesintiye göre maaş almaları gerekiyor.

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Kenan Evren de "Askerlerden çok alıyor." diyordu.

SMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Eğer bu sistemi değiştirmezsek aşağı yukarı bir uzman hekim diyelim ki 9 bin lira civarı falan emekli maaşı alacak.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Doktorların, sağlık emekçilerin bu ülkede yaşama kattıkları katma değer kaymakam ve valilerden çok daha yüksektir.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Biz bunları ne hâle getiriyoruz arkadaşlar? 12.500 liraya çıkarıyoruz yani bu, bir iyileştirmedir. "Yetmez." diyebilirsiniz, "Daha fazlası gerekebilir." diyebilirsiniz.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Siz zaten atadığınız müdürlere, başhekimlere, oradaki müdür yardımcılarına çok yüksek paralar vermişsiniz.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Ama arkadaşlar, yapılan bu düzenleme tamamen sağlık çalışanlarımızın lehinedir.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Bakanlıklarda 3 maaş, 5 maaş veriyorsunuz, onu da biliyoruz ama böyle söylemeyin bence.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Yani göreceksiniz, bundan sağlık çalışanlarımız da istifade edecektir.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Böyle söylemeyin bence "Kaymakamdan fazla alacak." demeyin.