Sağlık emekçileri, özlük hakları, mali kayıplar ve sağlıkta şiddetin önlenmesi talepleriyle 1-2 Ağustos tarihlerinde greve çıkmaya karar vermişti. 

Grev öncesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına bir mektup göndererek grev kararını eleştiren ifadelere yer verdi. Mektupta aynı zamanda "Beyaz Reform" adı altında gerçekleştirdikleri icraatları da sıraladı.

Konuyla ilgili haber yapan Tele1'in haberine göre, Anadolu Ajansı, Bakan Koca'nın sağlıkçılara yönelik "sorumsuzluk" ifadesini kırpma yoluna gitti ve bu ifadeyi haberde yer vermedi.

Sağlık Bakanı'nın grev kararı alan sağlık emekçilerini "sorumsuzluk" olarak nitelemesi, grev öncesindeki gerilimi artırmış durumda. Sağlık çalışanları, haklarını savunmak için grev hakkını kullanma kararı alırken, Bakan Koca'nın bu ifadeleri ise tepkiyle karşılandı.

Sağlık emekçileri sorunlarının çözüme kavuşturulmamasını protesto amacıyla 1-2 Ağustos tarihlerinde iş bırakacak. 19 sendika ve 2 Aile Hekimliği Federasyonu’ndan oluşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Dayanışma Platformu (SABİM) taleplerin karşılık bulmaması halinde eylem sürecinin devam edeceğini açıklamıştı.