Olay, dün sabah saatlerinde Dicle Üniversitesi Hastanesi kavşağında gerçekleşti. Hastaneye hasta bırakan ambulans şoförü A.Y., yanında sağlık çalışanları ile görev yaptıkları istasyona dönmek üzere yola çıktı. A.Y., önünde seyreden otomobile korna çalarak yol vermesini istedi. Ancak iddiaya göre, otomobilin sürücüsü D.S., ambulansın önünü kesip araçtan indi ve tartışma başladı. Bu tartışma kısa sürede büyüdü ve D.S., A.Y.'yi darp ederek yaraladı. Çevredeki vatandaşların araya girmesiyle olay sonlandırıldı. Her iki sürücü de darp raporu alarak birbirlerinden şikayetçi oldu. Olayla ilgili inceleme devam ediyor.

Genç Sağlık Sen'den Tepki

Genç Sağlık Sen Diyarbakır Şube Başkanı Faysal Yiğit, olaya tepki göstererek, "Diyarbakır'da 112 Acil Servis Hizmetleri'nde çalışan ambulans şoförümüz darbedilmiştir. Ambulansımız Dicle Üniversitesi'ne hasta bıraktıktan sonra dönüş yolunda araçtan yol istiyor. Kendini bilmez cani, maalesef araçtan inip, meslektaşımızı darbediyor. Bu konunun takipçisiyiz ve sağlıkta şiddeti kınıyoruz. Sağlık Bakanımıza çağrımız; lütfen bir an önce sağlıkta şiddet yasası yasalaşsın" dedi.

Hukuki Sürecin Takipçisi Olacağız

A.Y.'nin avukatı Şahin Akarsu da olaya dair açıklamalarda bulundu:

Şehir Hastanesi'nde Yeni Hizmet: Elektrikli Buggy Araçlarıyla Hasta Taşınıyor! Şehir Hastanesi'nde Yeni Hizmet: Elektrikli Buggy Araçlarıyla Hasta Taşınıyor!

"Son zamanlarda sağlıkta artış gösteren şiddet, bugün bir kez daha bize çirkin yüzünü göstermiştir. Sağlık personelimize karşı başta sözlü saldırı, akabinde hızını alamayan şahıs, fiziki saldırılar gerçekleştirmiş olup, ekibimizi mağdur etmişler. Ambulans şoförüne karşı gerçekleştirilen fiziki ve sözlü saldırıların neticesinde personelimiz yaralanmış, durumdan dolayı şikayetçi olmuştur. Şiddet hiçbir zaman çözüm olmamıştır. Personelimize karşı yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, bu hukuki sürecin takipçisi olacağımızı basına duyurmak istiyoruz."

Bu tür olayların tekrarının önlenmesi amacıyla sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğini belirten yetkililer, sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için gerekli adımların atılması çağrısında bulundu.