. Bugün için gram altın fiyatı ise kaç TL olduğu merak konusu. Yatırımcılar, gelecekte düşecek mi yoksa yükselecek mi diye sorgularken, iki yeni tahmin dikkat çekiyor. Kanadalı banka, ons altın için 2100 dolar seviyesini öngörüyor. Aynı şekilde İslam Memiş de, ons altındaki olası yükselişin gram altın fiyatına hızlıca destek verebileceği görüşünde. Altın piyasası dolu dolu günler yaşıyor ve uzmanlar, bu hareketliliğin yakın gelecekte de devam edebileceğini düşünüyor.

ABD'nin kredi notunun Fitch tarafından AA+ seviyesine düşürülmesinin ardından, yatırımcılar güvenli liman olan altına yöneliyor. Dolar endeksinin son günlerde güçlenmesi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi, ons altın fiyatını oldukça şiddetli bir şekilde baskılıyor ve haftanın son gününde 1970 dolar sınırında dalgalanıyor. Geçtiğimiz haftalarda yurt içinde dolar kurunda yaşanan yükselişin etkisiyle gram altın fiyatı da 1750 seviyelerine kadar yükselmiş olsa da, bugün itibarıyla 1687 TL seviyelerinden işlem görüyor. Altın piyasası, ABD ekonomisindeki gelişmeler ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle oldukça hareketli ve yatırımcılar gelecek için dikkatli bir bekleyiş içindeler.

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ BEKLENİYOR

Altın için tahminler hızla gelmeye devam ederken, özellikle yıl sonuna yönelik beklentiler şimdiden dile getiriliyor. Ancak öncesinde yatırımcılar bugün saat 15.30’da açıklanacak Temmuz ayı ABD tarım dışı istihdam raporuna odaklanmış durumda. Ekonominin Temmuz ayında 184 bin istihdam yarattığı ve işsizlik oranının tarihi düşük seviye olan yüzde 3,6’da kaldığı tahmin edilirken, ortalama saatlik kazançların da düşebileceği ihtimalinin olduğu kaydediliyor.

FED’İN YENİ BİR FAİZ ARTIRIMI GÖZ ARDI EDİLMEDİ

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Jerome Powell, banka yetkililerinin artık ABD'de resesyon öngörmediğini ve enflasyonun yüksek düzeyde iş kaybı olmadan yüzde 2 hedefine dönme şansının olduğunu söylemişti. Fed, faiz oranını 25 baz puan daha artırarak 2007'den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı ve gelecek ekonomik verileri takip edeceğini söyleyerek yeni bir faiz artırımını göz ardı etmedi.

ONS ALTIN İÇİN 2100 DOLAR BEKLENTİSİ

Bu gelişmelerle altın piyasası, devam eden enflasyon ve güçlü ekonomik faaliyetin Fed’in agresif para politikalarını desteklemesi nedeniyle güçlü rüzgarlarla karşı karşıya. Ancak Kanadalı yatırım bankası TD Securities, altının yılın sonuna kadar rekor seviyelere ulaşacağını döyledi. Bankanın Emtia Stratejisi Başkanı Bart Melek, son altın raporunda altın fiyatlarının bu yılın sonuna kadar ne olacağına dair beklentileri açıkladı. Malek’e göre, altının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan ons başına 2.100 dolara ulaşması bekleniyor.

İSLAM MEMİŞ GRAM ALTIN TAHMİNİNİ AÇIKLADI

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise altın fiyatları için yaptığı açıklamasında, ons altın fiyatında Ağustos ayında beklenen düşüşün gerçekleştiğini vurguladı. Ons altını önemsediğini belirten uzman isim birkaç hafta içerisinde tepki yükselişleri ile altının ons fiyatının 2000 dolar seviyelerine kadar yükselebileceğinin altını çizdi. Bu yıl için 2150-2300 dolar aralığında bir fiyat tahmini yapan Memiş, yatırımcının ons tarafına dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

Gram altında yaşanan kısa vadeli düşüşlerin kalıcı olmayacağını söyleyen İslam Memiş, 1680-1730 TL seviyelerine dikkat çekti. “Yıl sonunda ise 1800 ve üzerindeki rakamları beklemeye devam ediyorum” şeklinde değerlendirme yapan piyasa uzmanı, “Yatırımcısı 1700 TL altındaki rakamları kısa vade için alım fırsatı olarak değerlendirebilir diye tahmin ediyorum” dedi. Ons altının gram altına hızlıca destek verebileceğini de belirtti.